Хълк и Витсел запазиха крехките надежди на Зенит (видео)

Зенит времено излезе на второ място в руското първенство след убедителна победа с 3:0 като гост на Мордовия. Два гола на Хълк от дузпи и попадение на Аксел Витсел осигуриха успеха на гранда от Санкт Петербург. Зенит събра 55 точки - с една повече от Ростов, който обаче още не е изиграл своя мач от 28-ия кръг. Питерци обаче изостават с 4 точки от водача ЦСКА (Москва) и само чудо може да им помогне да защитят титлата си. Мордовия допусна първа загуба след 4 двубоя, в които неизменно печелеше точки, и остава на 13-о място.

Старши треньорът на Зенит Андре Вилаш-Боаш беше принуден да направи рокада в титулярния си състав в последния момент, след като Николас Ломбертс получи контузия на загрявката. Вместо белгиеца, от първата минута започна младият нападател Дмитрий Богаев. Той действаше като десен бек, а Игор Смолников се премести отдясно. Цялостният вид на отбраната беше още по-странен заради присъствието в нея и на халфа Хави Гарсия.
Извелият с капитанската лента тима Хълк и днес беше най-опасният футболист на питерци. Още в началните минути той отправи силен удар, който обаче беше спасен от вратаря на домакините Нукри Ревишвили. Зенит владееше инициативата, но от това не следваше нищо опасно за вратата на Мордовия. В 24-ата минута Антон Бобьор центрира и Евгений Луценко стреля с глава, но Юрий Лодигин внимаваше.

Зенит вдигна оборотите в края на полувремето и първо Жозе Маурисио, а след това и Хълк бяха близо до гола. Аксел Витсел също можеше да даде аванс на гостите, но не можа да засече острото центриране на Хълк. Белгиецът обаче поправи грешката си в 45-ата минута. В основата на гола отново беше Хълк. Неговият мощен шут затрудни Ревишвили, а за Витсел не бе проблем да се разпише при добавката.
След почивката Зенит нямаше проблеми. В 52-ата минута Смолников изведе Кокорин и той беше повален в наказателното поле от Томас Фибел. Хълк реализира дузпата за 0:2, а в 71-ата минута оформи крайняи резултат отново от бялата точка. Нарушението беше на резервния страж Илие Чебану срещу Смолников. Хълк стреля прецизно и реализира 20-ия си гол за сезона.

Бразилецът вече има 16 попадения и настигна звездата на Спартак (Москва) Куинси Промес, но с хеттрика си днес Фьодор Смолов от Краснодар е убедителен водач в листата на стрелците с 20 гола.