Отборът на Honda със страхотна тройна победа в основното състезание в Мароко

Роб Хъф от отбора на Honda Motorsport поведе своите съотборници към тройна победа, като Норбърт Михелис завърши втори, а Тиаго Монтейро остана на третата позиция в основното състезание на "Маракеш" - четвърти кръг от Световния шампионат за туристически автомобили (WTCC). То се проведе при проливен дъжд, който още повече затрудни пилотите да се изпреварват, имайки предвид, че принципно на тази писта е почти невъзможно да се изпревари, ако евентуално някой от пилотите не допусне грешка или катастрофира.

След битката в първото състезание, в което отборът на Citroen успя да класира двама от своите пилоти в топ 3, като Печито Лопес завърши втори, а Иван Мюлер трети, то в основното състезание нещата се обърнаха в полза на Honda и още след първия завой те бяха заели първите три позции. Все пак в края на първата обиколки Лопес изпревари Монтейро и зае третата позиция. Том Коронел бе пети, но инцидент на обратния завой доведе до сериозни проблеми на пилотите и в крайна сметка Иван Мюлер се възползва и излезе пети, пред Уго Валенте с Lada и Мехди Бенани на седмата позиция.

Четиримата отпред се движиха на малка разлика, но така и не успяваха да се изпреварят, като Хъф и Михелис просто гледаха да запазят позициите си, докато се опитваха да помогнат на Монтейро да изпревари отново Лопес и да си върне третата позиция. Това се случи в края, когато на обратния завой преди финалната права, Печито допусна грешка на наводненото трасе, излезе широко, а Монтейро само това и чакаше, влезе във вътрешната част на завоя и успя да спечели третата позиция. Това допълни страхотното състезание на Honda и направи победата за отбора тройна.

След състезанието се оказа, че стюардите на състезанието отново започнаха да разследват пода на колите на Honda, което се случи и на предното състезание в Унгария, но тяхното официално решение предстои да бъде взето, което към момента оставя пилотите на Honda като победители.

След четири кръга във WTCC, защитаващият своята титла – Хосе-Мария Лопес води в генералното класиране със 138 точки, следван от Тиаго Монтейро със 124, а на третата позиция е Роб Хъф с 98 пункта. Четвъртата позиция се заема от Норбърт Михелис с 85 точки. При конструкторите, Citroen води с 347 точки, следвани от Honda с 308 точки и Lada със 171 пункта.

Следващият кръг от шампионата ще се проведе между 26 и 28 май, и ще бъде на легендарната писта "Нюрбургринг", Германия. През миналата година Хосе-Мария Лопес се превърна в първия пилот спечелил официално състезание на тази легендарна писта в цялата и дължина от Джаки Икс през 1983-а година. Той щеше да направи своя успех двоен, но след като стартира десети във второто състезание, успя да си проправи път до второто място и се включи в изключителна битка със своя съотборник – Иван Мюлер, но в крайна сметка не успя да го изпревари и остана втори.