Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Зенит ще се бори до последно (видео)

Зенит се измъчи с аутсайдера Анжи, но го победи с 1:0 и съхрани шансовете си да се пребори за титлата в Премиер лигата. Само няколко дни, след като разгроми ЦСКА (Москва) във финала за купата на Русия, грандът от Санкт Петербург срещна много повече трудности срещу последния в класирането, но все пак стигна до трите точки. Така важният гол беше дело на Артьом Дзюба в 26-ата минута след подаване на Хълк. За бразилската звезда това беше 20-а асистенция за сезона и той изравни рекорда на легендата на Локомотив (Москва) Юрий Лосков от 2003 година.

Зенит е трети в класирането, като изостава на 4 точки от ЦСКА и на 2 от Ростов. Анжи остана на дъното след 16-ата си загуба и вече има само теоретични шансове да запази елитния си статут. Тимът на Руслан Агаларов има 19 точки и за да се добере до зоната за баражи, трябва да спечели поне два от оставащите си трима мача и да разчита на грешни стъпки на преките си конкуренти.
Гостите веднага се хвърлиха в атаки, а бранителите на Анжи имаха огромни трудности да спират мощния Хълк и повратливия Олег Шатов. Въпреки доминацията на питерци, до средата на първото полувреме те не създадоха нито една стопроцентова голова ситуация пред вратата на Давид Юрченко. В 22-ата минута в наказателното поле на Зенит настана паника заради необмисленото излизане на Юрий Лодигин, но Есекиел Гарай изчисти. Три минути по-късно гостите поведоха. Шатов организира бърза атака, топката стигна до Хълк, а той хитро я насочи към Дзюба, за когото бе лесно да намери далечния ъгъл на вратата.

Зенит намали оборотите след гола и основно разиграваше в средата на терена. Малко преди почивката напрежението се покачи. Нападателят на Анжи Бернард Бериша, който вече имаше жълт картон, падна пред наказателното поле в опит да си изпроси нарушение, но съдията Михаил Вилков го пожали.
В 50-ата минута Яник Боли се озова на добра позиция, но отправи твърде слаб удар. Малко след това Гарай се контузи и беше заменен от Жозе Маурисио, а като централен защитник заигра Хави Гарсия. В 67-ата минута Дзюба подаде на Хълк, но след неговия топовен шут топката профуча покрай гредата.

В края мачът много се изнерви. Бериша все пак видя червения цвят, макар и чак в 89-ата минута. В добавеното време Зенит не позволи на домакините да атакуват и си тръгна като победител от "Анжи-Арена".