Магията на "Анфийлд" вдъхнови Ливърпул за нов европейски финал (видео + галерия)

Ливърпул донесе поредната голяма европейска радост на своите привърженици, като се класира на финал в Лига Европа. Тази вечер мърсисайдци победиха с категоричното 3:0 Виляреал на своя "Анфийлд" в реванша от 1/2-финала на турнира, и така с общ резултат 3:1 от двата мача си осигуриха участие в сблъсъка за трофея. Автогол на Бруно Сориано в 7-ата минута и попадения на Даниел Стъридж в 63-ата и Адам Лалана в 81-ата минута донесоха успеха на англичаните, които развалиха испанската хегемония в Европа този сезон. Гостите пък завършиха мача с човек по-малко на терена, след като Виктор Руис получи втори жълт и червен картон в 71-ата минута на срещата.

Мачът започна добре за Виляреал и още в 5-ата минута гостите стигнаха до добра възможност пред вратата на Симон Миньоле. Марио Гаспар стреля опасно от воле, но стражът на домакините се намеси решително. Веднага след това испанците създадоха нова опасност като Седрик Бакамбю премина няколко защитници, за да добута топката до Жонатан дос Сантос, който от добра позиция стреля над вратата.

Късметът обаче се усмихна на Ливърпул още при първата сносна атака на тима в мача. В 7-ата минута Натаниел Клайн центрира остро, Алфонс Ареола изби топката, която попадна в Роберто Фирмино. Бразилецът я върна във вратарското поле, където Даниел Стъридж опита да играе с нея и в крайна сметка от тялото на Бруно Сориано топката се озова в мрежата за 1:0.

Този гол изравни общия резултат от двата мача и даде увереност на домакините, които заиграха доста по-спокойно и организирано. В 14-ата минута Джеймс Милнър пусна страхотен извеждащ пас за Адам Лалана, който обаче не успя да отиграе топката в наказателното поле. След това в 30-ата минута Деян Ловрен стреля с глава, но без да затрудни Ареола.

В самия край на полувремето и Виляреал стигна до нелоша възможност за гол. Бакамбю бе изведен в пеналта, но ударът му не бе достатъчно силен, за да затрудни Миньоле.

Второто полувреме започна със силен натиск на мърсисайдци. Още в 48-ата минута Коутиньо се освободи в наказателното поле и стреля отблизо, но Ареола спаси. След това стражът на гостите трябваше да се намесва решително и след далечни удари на Милнър и Стъридж. Виляреал пък отговори с нелош изстрел с глава на Роберто Солдадо след центриране от фаул, но покрай вратата.

Ливърпул обаче продължи да атакува и в 61-ата минута след хубава контра Стъридж стреля опасно, но Ареола спаси. В 63-ата минута  натискът на домакините най-накрая даде резултат. Роберто Фирмино опита удар, който се отби от защитник, но топката стигна до Стъридж в наказателното поле и нападателят без забавяне отбеляза за 2:0.

Положението за Виляреал стана още по-тежко в 71-ата минута, когато съдията Виктор Касай показа втори жълт и червен картон за Виктор Руис, макар нарушението да не изглеждаше чак толкова грубо. "Червените" веднага се възползваха от численото си предимство и в 74-ата минута Фирмино стреля опасно и за пореден път Ареола трябваше да се намесва решително. В 81-ата минута обаче интригата окончателно бе убита, след като Адам Лалана с техничен удар с гръб към вратата успя да отбележи трети гол за своя тим за крайното 3:0.

Така Ливърпул се класира за четвърти финал в Лига Европа (Купата на УЕФА). Досега мърсисайдци имат три титли на сметката си, като за последно вдигнаха този трофей през 2001 година след епичния сблъсък с Алавес (5:4). Сега те отново ще имат испански съперник на финала в лицето на Севиля, който за трета поредна година е на финал и ще защитава трофея си на "Санкт Якоб Парк" в Базел на 18 май.

ЛИВЪРПУЛ - ВИЛЯРЕАЛ 3:0 (в първия мач 0:1)

1:0 Бруно (7) авт.
2:0 Стъридж (63)
3:0 Лалана (81)