Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16) 2:0

Матей Казийски и ДжейТЕКТ на финал в Япония

Българската волейболна звезда Матей Казийски, който се завърна в Япония след края на плейофите за Диатек (Тренто) в италианската Суперлига, и съотборниците му от ДжейТЕКТ Стингс (Кария) се класираха за финала на 65-о издание на традиционния турнир за Купа Куровашики (б.р. Купа "Черен орел"). В турнира, който отбелязва края на сезона в Япония, участват 16-те отбора от елитната V-Лига и от втората дивизия на страната. Всички срещи се играха в огромната "Бодимейкър Колозеум" в Осака.

В предварителна Група D на турнира Казийски и компания започнаха с победа над втородивизионния Тойота Сън Хоукс (Аичи) с 3:1 (25:20, 25:15, 23:25, 25:13). След това волейболистите на ДжейТЕКТ биха категорично тима на университета в Цукуба с 3:0 (25:20, 25:21, 28:26), но в последния си мач в групата загубиха от коравия отбор на ДжейТи Тъндърс (Хирошима) с 0:3 (22:25, 22:25, 20:25). Така ДжейТЕКТ остана на второ място в Група D с 2 победи и 1 загуба.

По този начин на 1/4-финалите за Купа Куровашики българската звезда и съотборниците му трябваше да срещнат победителя от Група С - вицешампиона на Япония Торей Ероуз (Мишима). Въпреки силния противник ДжейТЕКТ успя да се наложи с 3:1 (23:25, 25:22, 25:21, 25:21) и да се класира за полуфиналите, където срещна шампиона на страната Тойода Госей Трефуейза (Аичи), с хърватския диагонал Игор Омръчен в състава си. Тази сутрин обаче Матей Казийски и компания играха много силно срещу шампионите и спечелиха с 3:0 (25:19, 25:20, 25:15).

Така волейболистите на ДжейТЕКТ се класираха за финала на турнира, където ще търсят реванш срещу ДжейТи Тъндърс (Хирошима). Отборът от Хирошима стигна до тук, след като на 1/4-финалите отстрани Сакай Блейзърс (Осака) с 3:1 (30:28, 25:17, 21:25, 25:16), а след това на полуфинала надделя над Сънтори Сънбърдс (Осака) също с 3:1 (25:18, 25:21, 22:25, 25:22). Финалът за Купа Куровашики между ДжейТЕКТ и ДжейТи е утре (5 май) от 07,30 часа българско време сутринта.