Литекс шокира Левски в 91-ата минута и отива отново в Шампионска лига (видео)

Отборът на Литекс ще играе във втора поредна година в Младежката лига на Европа до 19 година - разширеният формат на Шампионската лига U19. Талантите от Ловеч победиха изключително драматично във финала за Купата на БФС връстниците си от Левски на стадион "Христо Ботев" във Враца с 1:0. Капитанът на "оранжевите" и голмайстор на тима и на юношеския национален отбор Томислав Йорданов се превърна в герой, след като донесе трофея с гол в първата минута от даденото три минутно продължение. Нападателят разстреля от воле Димитър Шейтанов от няколко метра след хубаво центриране отляво и грешка на защитата на "сините".

Секунди по-късно Йорданов бе изгонен от Ивайло Стоянов с директен червен картон, тъй като бутна на земята съперник без топка, но въпреки това нямаше време столичани дори да опитат да стигнат до изравняване.

Като носител на купата при юношите старша Литекс участва за първи път в турнира и през този сезон, но отпадна в първия кръг от Легия (Варшава) с общ резултат 2:5, след поражения с 1:2 в България и 1:3 в Полша.

Капитанът на Левски Алекс Боримиров бе наказан и пропусна мача заради червен картон, който получи срещу Славия в мач за първенство от Елитната група до 19 години. Треньорът на "сините" Йордан Петков също изгледа мача от трибуните, тъй като отнесе наказание за три мача за обида на длъжностно лице и оспорване на съдийско решение в полуфиналния реванш срещу Черно море във Варна, който завърши при резултат 2:2.

Първото полувреме "оранжевите" удариха греда. Това се случи в 27-ата минута, когато Кулов със силен удар от 22 метра разтресе горната греда. Божилов стреля в аут с глава, а в края на първата част Шейтанов показа добър рефлекс. Националът парира изстрел на Христин Колев, а в продължението на първата част Атанас Кабов от фаул стреля близо до гредата.

На почивката Георги Иванов-Гонзо влезе в съблекалнята, за да надъха талантите на столичани, които започнаха по-силно втората част. Станислав Иванов нямаше късмет в 57-ата минута, когато Петър Петров изби негов удар от границата на наказателното поле. Последваха смени, а "сините" имаха два опасни удара, но извън вратата. Сонер Полат с глава стреля опасно, но Петров отново изби в 65-ата минута, докато Иво Тонев, Гонзо и Стойчо Стоев в компанията на Даниел Боримиров и Станислав Ангелов вече виждаха топката във вратата.
Следващите минути темпото на игра спадна, като всички очакваха дузпите, когато Мартин Стоименов вдигна табела с триминутно продължение. В този миг Ангел Лясков центрира отляво, а Йорданов бе оставен непокрит и с хубав удар от въздуха не остави шансове на Шейтанов. Попадението шокира "сините", които нямаха време да реагират, а след подновяването на играта Йорданов си изпроси червен картон, но нямаше време за нищо друго и празненствата в Литекс започнаха.

Така Литекс набор 1998, воден от Николай Димитров и Ивайло Станев, който пък записа четвърта купа на БФС в кариерата си,
спечели Купата подобно на 2014 година, когато надви
Ботев (Пловдив) във Велико Търново.
Тогава "сините" пак отстъпиха от "оранжевите" със същия резултат 0:1 на полуфинал след попадение на игралия
днес Георги Търтов.
"Сините" стигнаха до финала като отборът с най-добро нападение, след като вкараха 15 гола на Дунав на осминафиналите, 10 на Спартак (Плевен) в четвъртфиналите и пет на полуфинала на Черно море, като записаха пет победи и едно равенство с голова разлика 30:5.
Победителят Литекс пък бе с най-добра защита, тъй като в мачовете срещу Димитровград (11:0), Локомотив София (5:1) и Лудогорец (
3:0
) имаше записани шест победи от шест мача и едва един допуснат гол срещу "жезеничарите" при обща голова-разлика 19:1.
"Оранжевите" влязоха в мача като фаворити, след като преди месец разбиха с 3:0 връстниците си на "Герена"
в мач за първенство въпреки липсата на капитана Александър Георгиев, но накрая спортният шанс бе на тяхна страна и Литекс триумфира.

ЛЕВСКИ - ЛИТЕКС 0:1
0:1 Йорданов (91)

ЛЕВСКИ: Димитър Шейтанов, Георги Николов, Иван Калайджийски, Минко Ластарджиев, Георги Янев, Ивайло Найденов, Атанас Василев, Станислав Иванов, Сонер Полат (Стивън Славков), Атанас Кабов, Божидар Божилов

Треньор: Йордан Петков

ЛИТЕКС: Петър Л. Петров, Валери Христов, Кристиян Славов, Ангел Лясков, Мартин Симеонов, Николай Янков (Петър Д. Петров), Добромир Бонев (Иван Митрев), Тонислав Йорданов, Христин Колев, Георги Търтов, Михаил Кулов (Беркай Халил)

Треньори: Николай Димитров и Ивайло Станев

Съдия: Ивайло Стоянов