Развързан звяр

За него е изписано и изговорено толкова много през годините. В кариерата си е спечелил почти всичко, за което един футболист би могъл да мечтае. Световен шампион, първенец на Италия, носител на "Златната обувка"... Но може би най-голямото постижение в кариерата на Франческо Тоти е, че остана верен на родния си клуб. И на футбола. Да си на 39 години и да продължаваш да си ценен за отбора си, да продължаваш на тази възраст да искаш да усещаш допира на футболната топка, насладата от отбелязания гол, радостта от това, че си помогнал на тима си, че играеш... Футболен клуб Рома не е имал и може би никога няма да има по-велик играч от Франческо Тоти. Някога големият идол на тифозите на клуба беше Джузепе Джанини. Тоти го надмина. По-късно за бъдещ наследник на Тоти бе посочван Даниеле Де Роси, в последните години на сцената се появи Алесандро Флоренци... Но Тоти не може да има наследник, Тоти е феномен и в последните седмици завършва по удивителен начин може би последната глава от жълто-червената си римска приказка, която започна да пише преди повече от 20 години.

Вярно е - ролята на Франческо в сегашния състав на Рома е доста ограничена. Il Capitano предимно наблюдава събитията на терена от пейката. Нападателят дори пропусна може би последното римско дерби с Лацио в неповторимата си кариерата. Понякога влиза за няколко минути в края на някой мач. Понякога влиза за няколко минути в края на някой мач и... прави разликата.

Да, Тоти вече няма сили да започва от първата минута, няма сили за цял мач. Но той все още е нужен на Рома. Все още е ловец на голове. Все още е хищник. Един развързан от треньора Лучано Спалети звяр, който в последните седмици нанесе щети на не един и два отбора.

Франческо вече няма какво да доказва, но продължава да дава на родния си клуб. Статистиката е красноречива - в последните 4 мача на "вълците" Тоти е играл точно 56 минути, в които е реализирал 4 гола. Но приносът му не се изчерпва с това, защото той имаше участие и при отбелязването на победното попадение във важния мач с Наполи на "Олимпико".

11 април. Звярът започва да хапе. Рома изостава с 0:1 срещу Болоня на "Олимпико" след 45 минути игра. Спалети решава, че трябва да предприеме някакъв ход и пуска на почивката в игра Тоти, с когото не се намират в идеални отношения в последно време. Минутата е 50-а. С фин пас Тоти извежда Мохамед Салах очи в очи с противниковия вратар и резултатът е изравнен. Асистенция на Il Capitano. Да, Рома не успява да постигне повече от 1:1 в този мач и по-скоро губи 2 точки, но серията без поражения остава.

17 април. Рома с лекота пропилява аванс от 2:0 при госутването си на Аталанта в Бергамо. Домакините правят пълен обрат още до 50-ата минута и изглеждат близо до победата. Но в 78-ата минута на игрището стъпва Франческо Тоти. Седем минути по-късно "десетката" на "вълците" успява да изненада вратаря Марко Спортиело с точен изстрел в долния му ляв ъгъл - гол и 3:3. Серията на Рома продължава, а звярът се настървява.

20 април. Рома е на прага на поражение срещу Торино, при това у дома. Броени минути преди края резултатът е 1:2 и "биковете" предвкусват ценен успех. Но в 86-ата минута опитният халф Сейду Кейта излиза, сменен от друг ветеран. Франческо Тоти. Три минути по-късно резултатът е 3:2 за "вълците". Как?! Ето така - Миралем Пянич центрира от фаул, Костас Манолас лекичко закача топката с глава, а следващият човек, който играе с нея е Тоти. Франческо се изстрелва напред и с крак насочва топката в мрежата - 2:2. Секунди по-късно домакините получават право да изпълнят дузпа и зад топката застава, разбира се, Тоти. Стражът Даниеле Падели се хвърля във вярната посока, но въпреки това е безпомощен - 3:2.

25 април. Рома посреща прекия си конкурент за второто място Наполи. Гостите са по-добрият отбор и пропускат голови положения. 81-а минута, Тоти сменя неефективния в тази среща Стефан Ел Шаарауи. 89-а минута, Тоти копва топката и тя попада в намиращия се в наказателното поле на Наполи Пянич. Следва хубава комбинация, в която участват Майкон и Салах. Последната дума има Раджа Наинголан, който с удар от дъгата на наказателното поле носи победата на "джалоросите" с 1:0. Асистенцията е на Салах, но началото на головата атака е поставил Капитанът.

2 май. Нов месец, същият (хапещ звяр) Тоти. Рома гостува на "Луиджи Ферарис" на Дженоа с мисълта за три задържителни точки. И мачът започва отлично за столичани, които вкарват гол още в 6-ата минута чрез Салах. "Грифоните" не се борят за нищо, но не се дават и в 13-ата минута резултатът е 1:1, а в 65-ата обратът е факт - 2:1. Тоти вече е на терена. В 59-ата минута е сменил Диего Пероти и търпеливо чака своя момент. Минутата е 77-а. Непряк свободен удар за Рома, Де Роси чуква леко топката към Тоти и след две секунди кълбото вече е в мрежата зад Еудженио Ламана. Тоти отново е Месията на Рома. Серията без поражение отново оцелява и дори нещо повече - за да се спази традицията Дженоа и Рома да не завършват наравно помежду си вече доста години, три минути преди края Ел Шаарауи прави резултата 2:3.

8 май. Рома посреща Киево. Това ли ще е последният мач на Тоти на "Олимпико"? Последният му гол? Едно е сигурно - старият звяр ще е наточил зъби...