Трилър с две продължения и полуфинал за Балкан (видео+галерия)

Балкан (Ботевград) спечели четвъртфиналната серия срещу Левски 2014 с 2-0, след като победи “сините” и като гост в зала “Универсиада” със 109:104 след цели две продължения. Така вицешампионите се класираха за полуфинал в родната НБЛ, където ще срещнат Берое или Спартак (Плевен), на които им предстои решаващ трети мач в понеделник. Днешната загуба пък сложи край на сезона на столичани.

Срещата започна с минута мълчание в памет на Георги Христов. Легендата на Балкан и българския баскетбол напусна този свят след кратко боледуване на 70-годишна възраст.

Началната четвърт премина изцяло под контрола на Балкан, като в нейния край гостите водеха с 20:12. Играчите на Небойша Видич пренесоха инерцията от добрия завършек на първата част и във втората, повеждайки с 34:22 след близо 15 минути в “Универсиада”. Тогава левскарите се събудиха и намериха правилния ритъм, съумявайки да стопят изоставането си до само три точки на полувремето - 42:39.
Левски 2014 загуби от Балкан с 104:109
Ролите се смениха през третата четвърт, когато Балкан продължи да греши, точно както във финалните минути на първото полувреме, а Левски наказваше съперника си при всяка възможност и поведе с 57:53 след 30 минути.

Балкан пак поведе с комфортен аванс, който бе 9 точки при оставащи малко повече от две минути до края - 73:64. Левскарите се хвърлиха на финален щурм, който даде резултат и Йордан Минчев изравни за 78:78 при оставащи 15 секунди. Мартин Маринов успя на два пъти от наказателната линия, но Алекс Симеонов върна двете точки и прати мача в продължение - 80:80.
Ботевградчани пропуснаха да си осигурят победа в първото продължение, пропускайки четири последователни наказателни удара при резултат 92:88, след което бяха наказани от кош на Йордан Минчев за 92:90. Ангел Пейчинов можеше да донесе успеха на Левски, след като бе фаулиран при стрелба от тройката, но реализира два от три пъти от линията за 92:92 и нови допълнителни пет минути.

Пейчинов и Симеонов поведоха “сините” за 96:99, след което последваха редица смени на лидерството, като минута преди изтичането на времето Левски водеше със 102:103, но Мартин Маринов охлади надеждите на столичани с тройка за 105:103, след която Балкан не даде втори шанс на съперника и триумфира със 109:104.
Брендън Фортънбери вкара 24 точки за ботевградския триумф, Николай Върбанов наниза 20 и овладя 13 борби, като също така блокира и 2 изстрела срещу родния си тим, а Мартин Маринов за пореден път бе златната резерва на своя тим с 19 точки. Душан Цветкович приключи с 14 точки, 7 борби и 5 асистенции.

Евгени Хаджирусев реализира 25 за Левски 2014, Алекс Симеонов вкара 23, овладя 11 борби и запълни статистиката си с 4 асистенции, 3 борби и 2 отнети топки, докато Йордан Минчев остана с 16 точки. Станислав Славейков и Крум Дойчинов се отчетоха с по 14.

ГАЛЕРИЯ

Снимки: Марин Маринов, Sportal.bg

ЛЕВСКИ 2014 - БАЛКАН (БОТЕВГРАД) 104:109 (12:20, 27:22, 18:11, 23:27, 12:12, 12:17)