Драма, нерви, картони! Нефтохимик на финал за Купата след 3:2 над Марек

Волейболистите на Нефтохимик 2010 (Бургас) ще играят на финала за Купата на България след 6 години пауза. Домакините на финалите надделяха много трудно и драматично над Марек Юнион Ивкони (Дупница) с 3:2 (25:21, 25:22, 31:33, 23:25, 16:14) във втория полуфинал, игран тази вечер пред около 1000 зрители в собствената им зала "Младост".

Така бургазлии се класираха за финала на турнира утре след 6-годишна пауза. Там Нефтохимик ще срещне шампиона на България за този сезон и носител на Купата за 2015 година Добруджа 07 (Добрич), който по-рано през деня елиминира Монтана след 3:1 гейма. За последно бургаският тим, който има две спечелени Купи през 2007 и 2008 година, игра на финал през 2010-а, когато загуби от ЦСКА с 1:3. От друга страна за добруджанци, които ще защитават трофея си, ще играят на финал за трета поредна година. Финалът между Нефтохимик и Добруджа е утре (30 април) от 17,30 часа в зала "Младост".

Домакините от Нефтохимик започнаха уверено и поеха инициативата от самото начало на първия гейм. Привлечените национали Николай Николов, Николай Учиков и Теодор Салпаров бяха в основата на силната игра на бургазлии, като тя бяха отлично водени от капитана и разпределител на тима Иван Станев. Отборът на Марек опита да противодейства със своята звезда Цветан Соколов, но Нефтохимик не изпусна преднината си и дръпна с 1:0 след 25:21. Във втората част играчите на Нефтохимик отново взеха преднина, но в края иот Марек се опитаха да направят гейма интересен и само грешка от сервис на младия разпределител Николай Манчев спря подема на дупничани. И в крайна сметка бургазлии поведоха 2:0 след 25:22.

Марек обаче не се предадоха и в началото на третия гейм дръпнаха с 5:1. След това Цецо Соколов взе нещата в свои ръце с най-силното си оръжие - сервиса, и Марек увеличи аванса си дп 9:4. Нефтохимик успя да стопи голяма част от пасива си след серия от сервис на влезналия като резерва Стоян Златев - 17:19. Играчите на Петър Дочев успяха дори да стигнат и до мачбол при 24:23, но отборът на Марек нямаше намерение да се предава. Краят на гейма бе повече от драматичен, като в крайна сметка след два бомбени сервиса на Цецо Соколов от Марек се върна в мача - 33:31 и 1:2. В четвъртата част домакините от Нефтохимик първи успяха да се откъснат в резултата. След сервис на Иван Станев, топката се закачи във филето и се превърна в ас за 3:1. След това либерото на тима Теди Салпаров получи жълт картон от главния съдия Александър Виналиев, но бургазлии дръпнаха със 7:4. Дупничани намериха пробив в посрещането на Нефтохимик, след като Николай Манчев затрудни със сервис Мартин Пенев, а това доведе до 8:7 за Марек. Момчетата на Найден Найденов продължиха да диктуват темпото и увеличиха преднината си до 16:13. Въпреки усилията на бургазлии този аванс се оказа достатъчен и дупничани вкараха мача в тайбрек след 25:23.

В тайбрека Нефтохимик започна добре и поведе с 4:1. След корекция от втория съдия Игнат Митев обаче главният рефер Александър Виналиев промени решението си и даде точка за Марек - 2:3. След това дупничани дори поведоха с 4:3. Червен картон за Найден Найденов обаче отново даде аванс на домакините, което определено им подейства като импулс - 8:6. Николай Манчев с коварния си сервис обаче отново обърка сметките на домакините и Марек поведе с 9:8. След това страстите се развихриха, съдията Александър Виналиев извади нова порция червени картона, а Пламен Константинов нахлу на терена, за да успокоява побеснелия се Найден Найденов. Играта бе подновена при 10:10. Двата отбора продължиха да се борят до край за всяка топка до 14:14, но в крайна сметка Нефтохимик измъкна тайбрека с 16:14 след атака на Ники Учиков и аут на Цецо Соколов, а с това и победата с 3:2, с което се класира за финала утре.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) 3:2 (25:21, 25:22, 31:33, 23:25, 16:14)
НЕФТОХИМИК 2010: Иван Станев, Николай Учиков, Явор Генов, Мартин Пенев, Стоян Самунев, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро
Старши-треньор: Петър Дочев
МАРЕК: Николай Манчев, Цветан Соколов, Златан Йорданов, Тодор Вълчев, Венцислав Трифонов, Борислав Апостолов - Мартин Божилов-либеро
Старши-треньор: Найден Найденов.