Шестима герои от Спартак превзеха Стара Загора

Отборът на Спартак (Плевен) поднесе изненадата на старта на плейофите в Националната Баскетболна Лига, след като спечели при гостуването си на Берое (Стара Загора) с 86:81 и поведе с 1:0 в серията между двата тима.

Урош Величкович беше най-резултатен за победителите с 23 точки, Милован Савич и Адриан Секулов добавиха съответно по 21 и 19 точки, а Димитър Маринчешки се отличи с „дабъл-дабъл“ – 18 точки и 16 борби. Треньорът на плевенчани Александър Дяковски разчиташе само на една смяна, използвайки едва шестима баскетболисти в днешната си ротация.

Еврик Гери и Остън Барнс вкараха съответно по 19 и 16 точки, а Пламен Алексиев завърши с „дабъл-дабъл“ – 14 точки и 11 асистенции.

Двубоят започна с пет безответни точки за гостите от Плевен, като възпитаниците на Алекандър Дяковски съумяха да запазят крехката си преднина почти до края на първата четвърт, но в заключителните 60 секунди Барнс и Гълъбов бяха в основата на серия от 5:0, с която Берое успя да излезе напред в резултата – 26:23.

През втората четвърт играта вървеше кош за кош и момчетата на Любомир Минчев успяхава да задържат лидерската позиция, но две минути преди почивката стартира наказателната акция на Спартак от зоната за три точки. Веднъж Секулов и Величкович на три пъти демонстрираха убийствен мерник, а отборът на Спартак се оттегли на почивката като лидер – 50:45.

Гостите дръпнаха с двуцифрен аванс на страта на второто полувреме за 61:47, но след това домакините се вдигнаха на щурм и до края на третата част Берое се върна в мача и запази реални шансовете си за пълен обрат – 66:70.

Старозагорци продължиха бавно да топят пасива си в началото на последната четвърт, а обратът бе налице 6:33 минути преди финалната сирена след тройка на Барнс за 76:74 в полза на Берое. Спартак отговори бързо с пет точки на Секулов, като до финалната сирена плевенчани не допуснаха обрат и се поздравиха с крайния успех – 86:81.

БЕРОЕ – СПАРТАК ПЛЕВЕН 81:86 (26:23; 19:27, 21:20, 15;16)

БЕРОЕ: Тодорович 3, Николов 2, Гери 19, Мур, Ваклинов 9 (Барнс 16, Алексиев 14, Тенчев 6, Гълъбов 4, Петков, Желев 8, Раднев)

СПАРТАК: Секулов 19, Величкович 23, Николов 2, Савич 21, Маринчешки 18 (Франсис 3)