Марица отново шампион на България (ВИДЕО + ГАЛЕРИИ)

Женският отбор на Марица (Пловдив) отново е волейболен шампион на България! "Жълто-сините" защитиха короната си от миналата година по безупречен начин като спечелиха финалната серия в женската НВЛ още при третия мач. Пловдивчанки надиграха като гости Левски с 3:2 (25:18, 20:25, 25:22, 22:25, 15:11) в зала "Христо Ботев" в София и триумфираха със златото след 3-0 победи в шампионския плейоф. В столицата момичетата на Иван Петков се чувстваха почти като у дома си, тъй като агитката на Марица по трибуните бе много по-шумна и ентусиазирана от тази на софиянки.
Левски загуби от Марица във финала при жените
Левски влезе много силно в мача. Подпомогнати и от очевадна грешка на първия съдия, който не видя аута при тяхна атака, "сините" поведоха с 8:2. Марица обаче организира играта си и при 14:14 догони противника. Две разигравания по-късно гостенките вече водеха с две точки на техническото прекъсване.  С много по-прецизна игра от противника момичетата на Иван Петков наложиха пълен контрол на терена и се изстреляха далеч напред до 25:18. Левски подобри играта си в нападение във втория гейм, разиграха се и "сините" блокировачки, докато атаката на Марица не вървеше. При 21:17 угаснаха част от лампите в залата заради токов удар и мачът бе прекъснат за около половин час. След подновяването му софиянки продължиха със своето надмощие и изравниха след 25:20.
Третата част вървеше на приливи и отливи до малко след второто техническо прекъсване. Влизането на младата разпределителка Мирела Шахпазова като че ли вля свежи сили в редиците на маричанки. Те наложиха лек превес, който ги изведе до 25:22, офомено с успешна блокада на перфектната в този гейм Милена Димова. В следващата част шампионките поведоха с 12:7, но допуснаха серия от 9 поредни точки при сервиси на Ваня Върбанова, с които Левски обърна до 16:12 своя полза. "Жълто-сините" не успяха да се възстановят от този шок и най-добрата нападателка на домакините в този гейм Мирослава Паскова го затвори с мощна атака за 25:22.
На терена продължи да бъде нажежено и в решаващия тайбрек. Левски го започна с 4:1, но равенството бе възстановено при 4:4. Лютата битка продължи до 11:10 за "сините". Тук дойде моментът Марица да приключи нещата по шампионски. Пет поредни точки с Таня Събкова на сервис сложиха точка на спора - 15:11 и 3:2.
Най-полезни за Марица станаха Милена Димова (3 блока, 3 аса и 64% ефективност в атака) и капитанката Радосвета Тенева (2 блока, 1 ас, 29% ефективност в атака и 21% перфектно посрещане) с по 15 точки за победата. За "сините" Мирослава Паскова заби 24 точки (1 ас и 44% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.