Ахмед Насеф и Добринка Шаламанова са победителите в Маратон Пловдив

В навечерието на най-светлия християнски празник Великден Пловдив аплодира победителите в своя първи класически маратон.

Няколко дни преди стартовия сигнал градът ясно усещаше усилената организационна подготовка и признаците за наближаващото събитие. Въпреки затворените улици и булеварди, огромния стартов коридор, преминаващ през цялата централна улица на града и не на последно място падналия пролетен дъжд, на 24 април 2016 жителите и многобройните гости на града под тепетата аплодираха първите победители на класическата дистанция от 42 км, както и в полумаратонската дистанция.

С резултат 2:28:29 първи се класира мароканецът Ахмед Насеф, състезаващ се за Италия, а при жените титлата спечели Добринка Шаламанова с време 3:10:21. Събитието беше съпътствано от състезание за деца на 3-километрова дистанция, в което се включиха повече от 100 деца на възраст от 6 до 13 години и от изложение на фирми, предлагащи спортни стоки и храни за възстановяване, велосипеди и екипировка.

Пловдив за пореден път доказа, че освен културна столица на България, може да бъде домакин на изключително вълнуващи и оспорвани спортни събития. Жителите и гостите на града издържаха изпита класически градски маратон и всички участници, организатори, доброволци, техните семейства и приятели на бяганията на дълги разстояния се чувстваха подкрепяни и добре приети в хилядолетния град.

Маратон Пловдив и Полумаратон нямаше да бъдат възможни без безрезервната подкрепа на Община Пловдив, на генералния спонсор Теленор, както и без неоценимата подкрепа на Макском, българския производител на велосипедите с марка Sprint, който осигури пилотния велосипед с часовника на Маратона, предостави уникални награди за най-добрите състезатели и регистрира отбор от повече от 10 участника в двете дистанции, а лично изпълнителният директор на компанията успешно финишира класическата дистанция от 42 километра със завиден резултат.

Спонсори на събитието бяха козметична компания Биофреш, КЦМ 2000 Груп АД, Пътища Пловдив АД, Мейз, Compressport, DressYou, Верига Магазини Sport Box Пловдив, Свинекомплекс Враново и много партньори.