Поредна титла, нови рекорди, един Рафаел Надал

Поставеният под номер 1 в основната схема Рафаел Надал (Испания) прибави пореден трофей в колекцията си от любимата настилка - клея. 29-годишният испанец завоюва рекордна девета титла на турнира в Барселона, след като на финала победи в два сета втория в схемата Кей Нишикори (Япония) с 6:4, 7:5 след 2 часа и 4 минути игра. Испанецът не просто детронира шампиона от последните две издания на надпреварата, но и грабна втора поредна купа след тази от миналата седмица в Монте Карло.

Краля на клея затвърди статута си и изравнява рекордните 49 титли на клей на Гилермо Вилас. Освен това Надал става първият тенисист в "Оупън ерата" с по 9 трофея от три надпревари - освен тези от Барселона, той има по девет и в Монако и на "Ролан Гарос". След него в тази класация е Роджър Федерер с 8 триумфа в Хале, като толкова има и Вилас заради доминацията си на турнира в Буенос Айрес.

В първия сет на финалния сблъсък имаше три пробива. Петият в света Надал отрази два брейкпойнта при 1:1, а малко по-късно самият той реализира пробив за 3:1. Нишикори обаче отговори мигновено и върна брейка за 2:3, след което взе подаването си в шестия гейм. Испанецът имаше трудности при сервис в седмия гейм, но не се пропука. Ключовият момент в тази част бе десетият гейм, когато Рафа нанесе своя удар с прибив за 6:4.

Дъжд от пробиви имаше във втория сет. Надал загуби началния си удар на старта на частта, но и японецът прояви колебание при свой сервис веднага след това. Шестият в ранглистата Нишикори загуби подаването си и в четвъртия гейм, а след това в петия пропиля две възможности за пробив и изоставането му стана 1:4. Надал обаче не съумя да задържи разликата и се пречупи в седмия гейм за 4:3. Следваха възможности за пробив и пред дватмата тенисисти, като при 5:4 испанецът изпусна мачбол. Няколко минути по-късно обаче Надал поправи грешката си и стигна до така важния пробив за 7:5, което означаваше и титла за него пред родна публика в Барселона и общо 69-а в кариерата му от турнири на ATP.

Това бе девети успех от десет мача за Рафа срещу този съперник. Испанецът си заслужи 500 точки за световната ранглиста и 460 000 евро от наградния фонд. 26-годишният Нишикори пък не успя да спечели 12-а титла в кариерата си, но все пак ще се утеши с 300 точки за ранглистата и 218 750 евро.