Предпоследното геройство на Ил Капитано

Потеклото, чувството и борбеността не подлежат на преговори. Не и за Франческо Тоти. Ил Капитано на Рома реши в сряда вечерта само в рамките на четири минути мача на своя любим отбор. Влезе на терена в 86-ата, при резултат 1:2 в полза на Торино насред „Олимпико”, и в 89-ата вече бе обърнал двубоя с двата си гола. Това ще да е поредното сътворено чудо, вероятно едно от последните, в кариерата на „десетката” в отбора на неговия живот и дойде посред най-неуютното положение за него в 24-те му години като романист.

През месец февруари, преди срещата на Рома с Реал Мадрид на осминафиналите в Шампионската лига, главната тема на дебати в италианската столица бе Ил Капитано. На 39 години той бе изкарал почти цялата първа половина на сезона в лечебницата на клуба, Рюди Гарсия бе уволнен през януари и на неговото място дойде Лучано Спалети – треньорът, който даде на Тоти като „фалшива деветка” най-добрите му моменти в крайната фаза на неговата кариера.

Изглеждаше, че при тосканския специалист „десетката” ще възвърне най-доброто си лице, ала нищо подобно не се случи. Спалети взе Диего Пероти и му даде единственото място в титулярната единайсеторка, в което Тоти можеше да се впише. Отборът започна да нарежда добри резултати, а легендата – мачове на резервната скамейка, пък и Спалети обясни на своя пресконференция защо любимецът на публиката не играе и се заформи скандал.

Треньорът показа на видео пред журналистите мотивите си да не залага на Тоти. „Просто е: ето какво искам да се прави в моя отбор”, каза Спалети след един клип, в който Мохамед Салах в 75-ата минута на мач при резултат 4:0 с два негови гола се връща в собственото си наказателно поле да отнеме една топка.

Тоти отвърна: „Все още се чувствам футболист и искам да играя. От Спалети ще запомня само добрите дни. Надявах се нещата, които прочетох във вестниците, да ми каже в лицето. Заслужавам повече уважение.” След което бе отделен от тренировките. Въпреки победите на „и джаллороси” обаче, Ил Капитано имаше подкрепата на хората от трибуните на „Олимпико”.

Той изигра без особен успех общо 20 минути в двете срещи с Реал Мадрид в ШЛ, излизайки от пейката при решен изход на мачовете. Дойде обаче финалният етап на първенството в Серия А и Тоти се пробуди. Не се радва на повече игрови минути, ала се възползва чудесно от всички получени. Не само представянето му срещу Торино в сряда вечерта бе изумително – в кръга преди снощи Рома губеше с 3:2 в Бергамо срещу местния Аталанта, а за 12 минути на терена Тоти успя да изравни резултата.

По всичко личи, че собственикът на клуба – американският бизнесмен Палота, няма намерение да подновява изтичащия това лято договор на Ил Капитано. Заговори се за възможността легендата да премине в отбор от северноамериканската Мейджър Лийг Сокър, ала все още има четири мача в Серия А. В тях, остава такова усещане, тепърва предстои последното геройство на Франческо Тоти.