Монтана оцеля в Ловеч и е на финал срещу ЦСКА (видео)

Отборът на Монтана ще се изправи срещу ЦСКА във финала на Купата на България. Играчите на Емил Велев загубиха с 0:1 във втория полуфинален мач срещу Литекс, но след победата си с 2:0 в първата среща се класират за последния двубой в надпреварата. Финалът е на 25 май на стадион "Васил Левски" в столицата.

Домакините от Ловеч имаха тотално превъзходство през целия мач, но успяха да стигнат само до едно попадение, което се оказа недостатъчно. То бе дело на Кристиян Малинов в средата на първата част. Литекс направи доста пропуски пред вратата на Ивайло Василев, а веднъж и гредата помогна на гостите, които от своя страна предпочетоха да действат предимно в отбрана.

Първата по-сериозна опасност за гол дойде в 25-ата минута. Тогава Арсенио Нунеш центрира от фаул, но ударът на Бьорн Йонсен с глава бе много неточен. В 33-ата минута обаче домакините откриха резултата. Кирил Десподов нахлу по десния фланг и центрира. След рикошет топката стигна до Малинов в наказателното поле, който шутира и след нов рикошет кълбото влезе във вратата.

Скоро Литекс можеше да вкара и втори гол, след като Йонсен се оказа на чиста позиция и потърси Малинов сам пред вратата, но ударът му бе блокиран в последния момент. Малко преди края на първата част домакините имаха още една добра възможност за попадение. Малинов изведе зад защитата Десподов, който стреля веднага, но ударът му бе избит от Ивайло Василев.

В началото на втората част Литекс наложи тотален натиск, но на два пъти Малинов пропусна. Веднъж пък и Василев спаси опасен удар с глава на младия Александър Георгиев. В 77-ата минута и гредата бе помощник на Монтана, след като вратарят изби един удар от фаул и Малинов веднага стреля с глава, но горният стълб предотврати попадението. Последва още един пропуск на Малинов, който не успя да засече топката след пас на Йонсен. До края мача се игра изцяло в наказателното поле на Монтана, но натискът на Литекс се оказа ялов.

По този начин голямата радост остана за монтанчани, които записват най-големия си успех в историята. Преди това в турнира Монтана отстрани Пирин (Гоце Делчев), Локомотив (Пловдив) и Локомотив (Горна Оряховица). Старши треньорът на тима Емил Велев пък ще бъде за трети път на финал - всеки път с различен отбор. Преди това Кокала стигна до последния мач със Славия и Локомотив (Пловдив), но загуби съответно от ЦСКА и Лудогорец.

ЛИТЕКС - МОНТАНА 1:0 (0:2 от първата среща)
1:0 Малинов (33)

ЛИТЕКС (4-2-3-1): Александър Конов, Антон Недялков (87- Иван Горанов), Рафаел Перес, Александър Цветков, Пламен Гълъбов (83- Никола Колев), Кристиян Малинов, Петрус Бумал, Александър Георгиев, Кирил Десподов, Арсенио (83- Милчо Ангелов), Бьорн Йонсен

МОНТАНА (4-2-3-1): Ивайло Василев, Йордан Тодоров, Асен Георгиев, Иван Михов, Христофор Хубчев, Владимир Мичев, Станислав Генчев, Оливие Боне (57- Георги Ангелов), Иван Стоянов (89- Сергей Георгиев), Иван Коконов (46- Иван Минчев), Петър Атанасов

СЪДИЯ: Станислав Ставров
СТАДИОН: "Градски", Ловеч

Снимка: Марин Маринов, Sportal.bg