Девойките удариха и Румъния

Националният отбор на България за девойки до 16 г. записа втора поредна победа на международния приятелски турнир на УЕФА, който се провежда в курортен комплекс "Албена". Два дни, след като разгромиха Грузия с 4:1, този път възпитаничките на Троян Радулов надиграха тима на Румъния със 7:6 след дузпи, като в редовното време мачът завърши при 2:2.

През първата част българките владееха инициативата, бяха по-настъпателни, по-агресивни, не спряха да атакуват и нанесоха доста удари към противниковата врата. Гостите откриха резултата в 11-та минута, когато след грешка в отбраната на България, топката стигна до Оана Негра, която вкара за 1:0. До края на полувремето възпитаничките на Троян Радулов осъществиха пълен обрат. В 15-та националките изравниха. След подаване в наказателното поле, вратарката Зидониа Саломон не се намеси добре и Ивана Найденова с глава реализира за 1:1. 13 минути по-късно „лъвиците“ поведоха. Автор на попадението бе Яница Иванова, която залъга противничка и с хубав удар от 15 метра прати топката в левия ъгъл.

През втората част темпото на игра спадна, като и двата отбора извършиха редица смени. В 75-та минута румънките се добраха до втори гол. След ъглов удар и разбъркване в наказателното поле, отново Оана Негра бе най-съобразителна и прати топката в мрежата за 2:2. Две минути преди края Габриела Боюклиева можеше да донесе победата за България, след като остана очи в очи с вратарката Саломон, но пропусна. Така срещата завърши при 2:2, като по регламент при равенство се изпълняват 11-метрови удари. При тях българските показаха по-здрави нерви. Мариела Недева, Лилия Бирова, Александра Янева, Даниела Лазарова и Ебру Дормушали бяха точни, като единствено Анна Георгиева не сполучи. За гостите Камелия Мораду, Ана Мария Владулеску, Оана Негра и Александра Стоица вкараха, докато Стефания Бурчеа и Ралука Бороди пропуснаха.

„Не съм доволен от резултата. Заслужавахме да спечелим в редовното време, защото бяхме по-добрия отбор през целия мач. Тимът на Румъния е сериозен, но ние имахме инициативата, искахме повече победата и момичетата ни бяха по-добри“, заяви селекционерът Троян Радулов. В другата среща Хърватия победи Грузия с 1:0. В класирането лидер е Хърватия с 6 точки, следвана от България с 5. Съставите на Румъния и Грузия са с по 1 точка на последните две места. (Според регламента на турнира за чиста победа се присъждат – 3 точки, за победа при дузпи - 2 точки, а при загуба с дузпи 1 точка). Следващият и последен мач на България е срещу Хърватия, в четвъртък от 11:00 часа на стадион „Албена 1“.

Румъния U16 – България U16 6:7 дузпи (2:2)

Голмайсторки: 1:0 Оана Негра (11), 1:1 Ивана Найденова (15), 1:2 Яница Иванова (28), 2:2 Оана Негра (75);

Жълти картони: Флаяна Негреа, Александра Стоица, Бианка Бирис  (Румъния); Мариела Недева, Антонина Петкова, Гергана Петкова (България);

Румъния U16: 1. Зидониа Саломон, 2. Даяна Мурешан (40- Дениса Буларка), 3. Александра Стоица, 4. Стефания Бурчеа, 5. Ралука Бороди – капитан, 10. Александра Сфиеа, 11. Оана Негра, 13. Даниела Матеш (72-Ана Итофа), 15. Ана Мария Прока (40- Ана Мария Владулеску), 16. Флаяна Негреа (40-Камелия Мораду), 17. Диана Петреску (52-Бианка Бирис);

Селекционер: Адриан Амброзие

България U16: 1. Виктория Иванова, 3. Яница Иванова, 6. Лилия Бирова, 13. Анна Георгиева, 16. Даниела Лазарова, 7. Гергана Петкова (65-Недрет Заструг), 8. Антонина Петкова – капитан (65-Габриела Боюклиева), 10. Мариела Недева, 11. Ивана Найденова (80-Румяна Новакова), 18. Теодора Йорданова (60-Ебру Дормушали), 9. Александра Горанова (49-Александра Янева)

Селекционер: Троян Радулов

Съдия: Галя Ечева