Марица започна с победа на финала срещу Левски (ВИДЕО)

Волейболният отбор на Марица (Пловдив) влезе в финалния плейоф по шампионски! Защитаващите титлата си от 2015 година пловдивчанки спечелиха първия мач от финалната серия в женската НВЛ срещу Левски с 3:1 (25:22, 25:19, 25:27, 25:14)* след 101 минути игра и поведоха в плейофа с 1-0 победи.

Гостенките от Левски влязоха в двубоя с 3:0, но голямото напрежение в техните редици си пролича през многото непредизвикани грешки. В лютата битка за всяка топка двата тима се гонеха взаимно в резултата до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:14 за Левски. Оттук нататък момичетата на Иван Петков натиснаха най-вече с атаката през центъра и поеха контрол, а капитанката Ана Радичева с безкомпромисна блокада сложи точка на спора при 25:22. И втората част тръгна много оспорвано, но след серия от 6 поредни сервиса на Юлия Богмацер домакините дръпнаха с 19:11. Радосвета Тенева изигра много силен гейм, нанизвайки цели 8 точки, но крайният резултат бе оформен с изненадваща атака на украинската разпределителка Юлия Богмацер за 25:19.

Серия от начални удари на Мирослава Паскова затрудни маричанки и Левски поведе с 6:2 в третия гейм, но още при 8:8 резултатът беше изравнен. На терена се завърза здрава борба за всяка точка. Марица първа стигна до мачбол при 24:23, но грешки в нападение не и позволиха да затвори двубоя. "Сините" показаха малко повече хладнокръвие и взеха частта с 27:25 след впечатляващи 11 точки на Паскова в гейма. Шампионките не бяха губили гейм в официален мач от близо три месеца насам и това им подейства като ужилване. Те наложиха тотална доминация в четвъртия гейм и постигнаха разгромен резултат. Контра на Виктория Григорова донесе последната точка в мача за категоричното 25:14 и 3:1.

Най-резултатна в срещата стана Мира Паскова с 25 точки (4 аса, 49% ефективност в атака и 19% перфектно посрещане) за Левски. Най-полезна за Марица стана Ради Тенева с 21 точки (2 блока, 1 ас, 67% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане), а Ани Радичева добави 16 точки (2 блока, 1 ас и 35% ефективност в атака) за победата.

Вторият мач от серията, която се играе до 3 победи, е утре (20 април) отново от 17,30 часа в залата в квартал Каршияка.

*Статистика: Владимир Каракашков, volleyballbg.com