Тотнъм покори "Британия" и остана в борбата за титлата (ВИДЕО)

Тотнъм разгроми с 4:0 като гост Стоук Сити в последния двубой от 34-ия кръг в Премиър лийг и съкрати аванса на лидера Лестър на 5 точки четири кръга преди края на сезона. "Шпорите" диктуваха изцяло събитията на терена на "Британия Стейдиъм" и заслужено спечелиха, като на два пъти гредите спасиха "грънчарите". Двубоят ще се запомни и с фрапантния пропуск на младия английски нападател Деле Али, който се размина по този начин с хеттрик. Другите две попадения в мача отбеляза Хари Кейн, който вече има 24 гола и поведе еднолично в класирането при голмайсторите, чийто връх досега делеше с Джейми Варди от Лестър.

"Шпорите" нямаха право на грешка на "Британия Стейдиъм", защото в противен случай щяха да позволят на "лисиците" да се откъснат твърде далеч. Треньорът на Тотнъм Маурисио Почетино започва със същия състав, който победи Манчестър Юнайтед с 3:0 миналата неделя.

Колегата му Марк Хюз пък извърши три промени спряма състава, който загуби с 1:4 от Ливърпул. На вратата се завърна Шей Гивън. Фил Бардсли и Питър Крауч отстъпиха местата си на Марко Арнаутович и Глен Уилън.

Първият гол в мача отбеляза Хари Кейн в 9-ата минута. Нападателят на "шпорите" можеше да открие и две минути по-рано, когато се озова на отлична позиция, но ударът му с левия крак се получи слаб и Гивън без проблеми спаси. При втората си възможност голмайсторът на Тотнъм не сгреши.

Кейн получи топката от Дембеле отляво на наказателното поле и успя да я насочи в далечния ъгъл на вратата на домакините, въпреки сгъстената отбрана.

В 26-ата минута Стоук Сити стигна до първата си в мача и оказала се впоследствие най-добра възможност за гол. Арнаутович си освободи пространство и стреля мощно отдалеч, но Лорис се справи и отби топката.

В 33-ата минута Тотнъм организира поредната страхотна атака. Хари Кейн пусна топката съм Ерик Ламела, с нея обаче успя да играе Кай Уокър. Ударът му беше отразен, но при добавката Меса Дембеле стреля силно, но малко не достигна ударът му да влезе във вратата.

В 42-ата минута гредата спаси Стоук Сити от второ попадение. Комбинация между Ламела и Деле Али изведе Кристиан Ериксен очи в очи с Гивън. Датчанинът стреля, но топката се отби в напречната греда.

Домакините започнаха надъхано втората част, а Афелай отправи удар към вратата на Лорис, но първата сериозна опасност беше пред вратата на "грънчарите". Дани Роуз беше изведен в наказателното поле на домакините, но се подхлъзна и финтът му срещу Гивън не успя.

Постепенно Тотнъм си върна инициативата и отново обсади вратата на Гивън. Последователно удари към вратата на Стоук отправиха Ерик Ламела и Хари Кейн, но втори гол не последва.

В 68-ата Деле Али все пак успя удвои аванса на "шпорите", след като беше изведен отлично от Кристиан Ериксен сам срещу вратаря Гивън и успя да го преодолее. Минута по-късно Деле Али можеше да отбележи още веднъж, но направи по-трудното, като нацели гредата на опразнената врата. Третото попадение за Тотнъм обаче не закъсня. В 71-ата минута Ерик Ламела нахлу отляво, подаде на Кейн и голмайсторът на гостите отблизо направи резултата класически. Десет минути по-късно ново взаимодействие между Ериксен и Деле Али доведе до нов гол - 4:0 за Тотнъм.

Така Тотнъм постигна пета победа като гост над Стоук Сити във Висшата лига, като нито един друг отбор не може да се похвали със същото постижение. По четири успеха на "Британия"  имат Челси и Манчестър Юнайтед.