Емил Стойнев: Станах втори в света със 7 пирона в ръката

Емил Стойнев: Станах втори в света със 7 пирона в ръката

Емил Стойнев е най-титулуваният български триатлонист. На 22 г. взе сребро от световно първенство по крос-триатлон в Италия. Многократен държавен и балкански шампион. Състезава се и в планинското колоездене, като в момента е най-добрият българин в дисциплината Крос-Кънтри. Учи Туризъм в СУ "Св. Кл. Охридски".

- Как се става втори в света по крос-триатлон?

- Трудно, защото трябва много работа и много тренировки. Всеки ден си ангажиран от сутрин до вечер, но е приятно. Специфичното е, че се комбинират плуване, колоездене и бягане.

- Вярно ли е, че си спечелил сребърния медал с травма на ръката?

- Да, имах фрактура и на състезанието в Италия бях със седем пирона. Но това не повлия по никакъв начин на представянето ми. Всеки спортист има травми, те са част от тази професия.

- Какво се прави в България за развитието на триатлона?

- Имаме федерация и клубове в цялата страна. През последните години имаме все повече деца и младежи. Именно такива атрактивни спортове ще стават все по-популярни и за спонсорите.

- Състезаваш се и в маунтин-байка. Това не е ли още по-атрактивен спорт?

- Стартирам в дисциплините Крос Кънтри и Ендуро. Планинското колоездене е много атрактивен спорт. Ако влезете в YouTube, ще видите заснети с GoPro спускания, които имат милиони и десетки милиони гледания. Там зрителите могат буквално да влязат в "кожата" на спортиста и да изпитат адреналина. Тренировките са приятни, защото са в планината.

- Как е организиран маунтинбайкът в българските планини?

- Плановете за управление на планините предвиждат специални зони за маунтин-байк, които не пресичат екопътеки, ски писти, пътища, и т.н. Личното ми мнение обаче, е, че има нужда от повече работа в тази насока.

- Като млад човек вълнуваш ли се от опазването на природата в планините?

- Да, ходил съм дори на някои от протестите. Видяното в чужбина ме кара да си мисля, че първата задача пред нашата държава е да извади автомобилния трафик от българските планини и паркове. Няма как да се опазва природа, растения и животни в местност, през която на ден преминават по няколко хиляди коли. Това пречи дори на мен като спортист и природолюбител, да не говорим на природата там.

- Сега накъде?

- Предстои ни домакинство в Бургас на европейско първенство. След това имаме световно, а и олимпиада. В маунтинбайка също предстоят много състезания и възможности за добри класирания. Най-важната задача е да популяризираме спорта и да привлечем повече деца и младежи.

Пламен Петров, "Стандарт"

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти