Реа направи уикенда си перфектен с победа и във второто състезание на "Асен"

Водачът в генералното класиране на Свтовения супербайк шампионат и победител от първото състезание на пистата "Асен" - Джонатан Реа спечели и второто състезание за уикенда, след като премина към сликовете в правилния момент и това му позволи да грабне победата в състеазние, което стартира на мокра писта.

Малко преди състезание номер 2 да започне цялата писта бе засипана със стабилно количество дъжд, което принуди пилотите да изберат гуми за мокър асфалт за началото. Подобно на съботния ден, стартиращият от първа позиция Том Сайкс бе придружен на първа редица от своя съотборник в Kawasaki – Джонатан Реа. За разлика обаче от събота, веднага след старта Реа се смъкна назад в колоната до седмо място, но с течение на първите няколко обиколки той успяваше да се възстанови от загубата в началото. Това свличане на Реа позволи на Хави Форес с Ducati да се озове на втора позиция зад Сайкс, но скоро и двамата загубиха своите позиции от изненадващия лидер по това време – Джошуа Брукс, както и от двамата пилоти на Honda – Ники Хейдън и Михаел Ван дер Марк.

Пистата все повече и повече изсъхваше, а Реа все повече и повече се доближаваше до триото отпред. И към средата на дистанцията точно след като успя да направи успешна маневра и да изпревари Ван дер Марк, Джонатан влезе в бокса да смени мокрите си гуми със сликове. Той бе последван от Сайкс и Ван дер Марк, като Сайкс веднага започна да оказва огромен натиск на Реа, а домашната звезда Ван дер Марк се завърна на трасето на около 7 секунди изоставане и така и не успя да се върне в битката за първото място. Брукс, Дейвис и Хейдън от друга страна останаха още няколко обиколки с мокрите гуми и веднага след като решиха да влязат в боксовете си голямата разлика в темпото стана очевидна, и те се върнаха на около половин минута изоставане на трасето.

Дейвис и Хейдън се настаниха на пета и седма позиция, като между тях застана Алекс Лоус, а състеанието на Джош Брукс, който бе водач в началото приключи след падане. В челото, Реа отново показа защо е толкова голям шампион, не допусна и една грешка, и спокойно успя да запази своето първто място, с което направи уикенда си в Холандия перфектен с две победи, в две много трудни състеазния. Сайкс направи успеха на Kawasaki двоен с второ място, а Михаел Ван дер Марк допълни подиума, което бе негово четвърто качване на почетната стълбичка през този сезон. Час Дейвис не успя да се качи на подиума за първи път от пет състезания насам, като остана пети, а италианският пилот Лоренцо Савадори повтори най-доброто си класиране в своята кариера – четвърто място. Ники Хейдън и Алекс Лоус останаха шести и седми, а пилотите с мотори Ducati – Давиде Джулиано, Леон Камие и Хави Форес допълниха топ 10.

Така след един много напрегнат и труден уикенд, Джонатан Реа успя да увеличи аванса си в генералното класиране, който вече е почти 50 точки. Реа стои здраво на първото място със 181 точки следван от Час Дейвис със 136 и Том Сайкс със 122. Ван дер Марк е четвърти с 90 а неговият съотборник в Honda – Ники Хейдън излезе пети с 67 пункта.

Следващият кръг от Световния супербайк шампионат ще се проведе на пистата "Имола", Италия на 29 април – 01 май.