Барса пак се срути, титлата вече е ничия (видео + галерия)

Отборът на Барселона вече не държи в ръце титлата от Примера, след като допусна трето поредно поражение в първенството, губейки с 1:2 домакинството на Валенсия в среща от 33-ия кръг. Автогол на Иван Ракитич (26) и попадение на Санти Мина (45) зарадваха гостите от "Местайя", както и Атлетико Мадрид и Реал Мадрид. Голът на Лионел Меси (63) не беше никак достатъчен. След поражението Барса дели върха с равни точки с Атлетико и има само една повече от Реал, след като само преди месец водеше съответно с 8 и 12 точки. Само преди 74 дни Валенсия загуби с 0:7 на същия този "Камп Ноу".

Даниел Алвеш остана извън състава и на негово място се появи Сержи Роберто. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар дърпаха каталунците в предни позиции. Пако Айестаран насити халфовата линия с петима халфове. В нападение беше поставен бързият Родриго Морено.

Барселона - Валенсия "Лос кулес" започнаха буреносно и създадоха цял куп възможности пред Диего Алвеш в първия четвърт час. В петата минута Жорди Алба потърси Неймар, който овладя топката в наказателното поле, ала беше блокиран. В седмата Суарес видя непокрития Меси, който спря на гърди и стреля с левия крак, но в обсега на вратаря. В деветата "синьо-червените" разиграха красиво с едно докосване, но ударът на Суарес не се получи.

Барселона - Валенсия В 11-ата Лео насочи към Неймар, той остави за Алба, а малка крачка раздели Суарес да засече топката. Минута по-късно аржентинската "десетка" изведе по прекрасен начин Неймар, ала бразилецът реши да изиграе ситуацията прекалено технично и прехвърлящият му удар беше отразен с една ръка от Алвеш. В 17-ата гостите от "Местайя" за първи път застрашиха вратата на Клаудио Браво. След грешка на Иван Ракитич и неуспешно действие на Серхио Бускетс Родриго стреля много опасно покрай дясната греда в аут.

Барселона - Валенсия В 22-ата Хавиер Масчерано отклони с глава на първа греда, а след това Суарес на метър от голлинията не можа да обърне топката с глава и стреля в аут. В 25-ата Неймар застъпи топката за Меси, който завъртя топката фалцово в типичен стил, а Диего Алвеш направи поредно изумително спасяване с една ръка.

Барселона - Валенсия - 1:2 Минута по-късно "прилепите" изненадващо откриха резултата. Гилерме Сикейра се включи отляво и при опит да центрира топката се отклони в крака на Ракитич и влезе в близкия ъгъл на Браво - 0:1. В 34-ата минута Жерард Пике спря непозволено опасна акция и получи жълт картон, който го вади от сметките за гостуването на Депортиво Ла Коруня. В 39-ата Меси шутира в стената от фал, а секунди по-късно Лео стреля с глава в кракара на Алвеш.

Барселона - Валенсия - 1:2 В 42-ата Масчерано хвърли прекрано подаване към връхлитащия Сержи Роберто, който обаче не съумя да овладее. В последната минута на първата част тимът на Пако Айестаран удари за втори път. Валенсианци "приспаха" защитата с многоходова акция, която завърши с чудесно подаване на Даниел Парехо между Пике и Сержи Роберто, след което Мина насочи много точно по диагонала за 0:2.

Второто полувреме започна с чисто положение пред Ракитич. В 47-ата минута Суарес много добре върна назад към хърватина, чийто удар беше слаб и неточен. В 52-ата отново пропиля възможност от фал и шутира в стената. В 54-ата Андре Гомеш стреля, но Браво лесно улови. В 57-ата сантиметри не достигнаха на Меси да овладее подаване към дузпата, излизайки сам срещу Алвеш.

Барселона - Валенсия - 1:2 Минута по-късно Лео отлично изведе Алба и бекът направи нещо средно между центриране и удар. В 59-ата куп легнали тела спряха Неймар на дузпата. В 63-ата каталунците успяха да реализират. Алба беше оставен непокрит отляво и хитро насочи към дузпата, откъдето Меси стреля към обратния ъгъл - 1:2. Аржентинецът прекъсна петмачовата си суша без гол и асистенция.

В 75-ата Ракитич овладя технично, залъга, че ще подава и стреля, но Алвеш се протегна и изби в корнер. В 77-ата Меси отново изведе Алба отляво, но се намери крак да спре подаването. В 82-ата гостите изпуснаха страхотен шанс за двама срещу един, като Масчерано се намеси в точния миг. Две минути по-късно Неймар овладя на гърди и шутира, но в тялото на Шкодран Мустафи.

Барселона - Валенсия - 1:2 Минута по-късно Пике овладя на гърди в наказателното поле, ала и неговият удар беше отбит. В 87-ата Родриго центрира към Пако Алкасер, който от непосредтсвена близост не уцели добре топката. Две минути по-късно Пике пропусна кристален шанс: бранителят овладя на гърди и абсолютно сам стреля извън целта. И днес не беше денят на Барселона. Съставът на Луис Енрике не реализира положенията си за гол, а отзад се пропука. Добрата защитна стратегия на "бяло-черните" след почивката неутрализира звездното нападателно трио в голяма част от двубоя, а в останалите случаи гостите имаха късмет. Каталунците загубиха два поредни домакински мача в Ла Лига за първи път от октомври 2003 година.

Барселона - Валенсия - 1:2 Следващият голям Рубикон за Барселона се явява гостуването на коравия Депортиво Ла Коруня в предстоящия междинен кръг. "Лос кулес" са задължени да постигнат пет победи до края, за да си гарантират титлата. А най-труден определено изглежда дуелът на "Риасор" заедно с градското дерби с Еспаньол на "Камп Ноу".