Рекордна титла за Краля на клея

Поставеният под номер 5 в основната схема Рафаел Надал спечели за рекорден девети път в кариерата си титлата от турнира на червени кортове от сериите "Мастърс 1000" в Монте Карло с награден фонд 4,09 милиона евро. Испанецът, който триумфира в надпреварата от 2005 до 2012 година, победи на финала Гаел Монфис (Франция) със 7:5, 5:7, 6:0 за 2:46 часа.

За Надал това беше 12 успех от 14 мача срещу Монфис. Испанецът завоюва 68-а титла в кариерата си. 29-годишният Крал на клея поведе с 3:1 в началото на мача. Той сервираше за сета при 5:4, но допусна пробив. Испанецът спечели първата част за 73 минути след пробив в 12-ия гейм, след като Монфис направи 27-а си непредизвикана грешка. Във втория сет Рафа преодоля пасив от 1:3 и изравни 3:3. Монфис направи третия си пробив в сета за 6:5 и при свой сервис изравни резултата.

В решаващия трети сет Надал доминираше и не даде нито гейм на съперника си, за да стигне до 48-а си титла на червени кортове. Гаел Монфис спечели за пръв път сет срещу Надал на клей. Испанецът игра на своя финал номер 100 в кариерата и 10-и в Монте Карло.

Бившият номер 1 в света завоюва 28-а титла от турнирите от сериите "Мастърс 1000" и първа след тази в Хамбург през август миналата година. Гаел Монфис пък е първият представител на Франция, достигнал до финала в Монте Карло след Седрик Пиолин през 2000 година. Надал се изравнява на върха в класацията по брой трофеи от тази категория с Новак Джокович (Сърбия), който също има 28.