Зенит разплака Ресовия и ще защитава титлата си в ШЛ

Руският волейболен гранд Зенит (Казан), за който играе либерото на националния ни отбор Теодор Салпаров, ще има възможност да защитава титлата си в Шампионската лига от 2015 година. Казанци, които са водени от Владимир Алекно, обърнаха и надделяха над домакините на финалната четворка Асеко Ресовия (Жешув), където пък играе националът Николай Пенчев, с 3:1 (22:25, 26:24, 25:18, 25:21) в първия полуфинал на турнира, игран тази вечер пред над 12 000 зрители в зала "Таурон Арена" в полския град Краков.

По този начин Зенит се класира за големия финал на най-престижния европейски клубен турнир за пети път в своята история. Там Теди Салпаров и съотборниците му могат да защитят титлата си от 2015-а и да спечелят трофея за 4-и път. На финала руският гранд очаква победителя от втората полуфинална среща между италианските Диатек (Тренто) и Кучине Лубе (Чивитанова), който започва по-късно тази вечер. От друга страна Ресовия ще играе за бронзовите медали срещу загубилия отбор втория полуфинал. Спорът за бронзовите медали и финалът са утре (17 април) съответно от 15,45 и 19,00 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна много добре за домакините от Ресовия, които поведоха с 5:2 и 8:6. Зенит съумя да изравни при 10:10, но поляците веднага си върнаха преднината си при 13:10 след няколко силни изяви на звездата си Бартош Курек. Стигна се до ново равенство при 13:13, но все пак втората техническа пауза дойде при 16:13 за домакините. Зенит отново изравни при 17:17, след което Ресовия за пореден път дръпнаха при 22:19. В крайна сметка момчетата на Анджей Ковал без проблеми взеха гейма с 25:22 след сервис в аут на Максим Михайлов от гостите. Ресовия продължи със силната си игра и в началото на втората част, като дръпна с 6:2 след ас на американския национал Томас Джаешке, а след това с 8:3. Въпреки това, домакините твърдо рано се отпуснаха, което пък позволи на Зенит да изравни при 9:9 и дори да поведе с 16:13 след поредица от грешки на Ресовия. В този момент в игра за полския тим влезе Николай Пенчев. Руснаците пък контролираха напълно играта благодарение на разпределителя Игор Кобзар, който замени по-опитния Александър Бутко. Постепенно Ресовия стопи изоставането си до 23:22 с помощта на капитана си Олег Ахрем, а след това дори изравни при 24:24 след грешка в атака на кубинската звезда Вилфредо Леон. Все пак Зенит измъкна гейма след 26:24 и изравни резултата на 1:1.

Зенит тръгна по шампионски в третия гейм и бързо поведе с 8:3. Нещата продължиха да стават все по-трудни за Бартош Курек и компания, които видимо не успяваха да устоят на добре смазаната руска машина на Зенит. Така разликата нарасна до 16:9. Руснаците продължиха да не оставят никакви шансове на домакините и спокойно спечелиха гейма с 25:18 след грешка от сервис на Томас Джаешке. Четвъртата част стартира напълно равностойно, като и двата отбора разчитаха на основните си нападатели - Зенит на Вилфредо Леон и Максим Михайлов, а Ресовия на Бартош Курек и Олег Ахрем. Така първата техническа пауза дойде при 8:7 за руския тим, а втората при 16:15 за домакините. Последваха няколко силни минути за казанци, които дръпнаха с 21:18. Тази разлика се оказа решаваща и в крайна сметка Зенит спечели с 25:21 след нова силна атака на Леон, а с това и мача с 3:1.

Най-полезни за Зенит станаха Вилфредо Леон (1 ас, 55% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане) и Максим Михайлов (2 блока, 2 аса и 57% ефективност в атака) съответно с 18 и 17 точки за победата. Теди Салпаров пък влизаше в отделни ситуации като второ либеро, а титулярът Алексей Вербов завърши със 70% позитивно и 61% перфектно посрещане. От друга страна Ники Пенчев влезе като резерва за Ресовия във втория гейм и игра в началото на третата част. Българският посрещач се отчете с 3 точки (50% ефективност в атака, 63% позитивно и 13% перфектно посрещане). Най-резултатни за домакините пък станаха Бартош Курек (1 ас и 54% ефективност в атака) и Олег Ахрем (4 блока, 38% ефективност в атака, 39% позитивно и 25% перфектно посрещане) съответно с 16 и 15 точки, но и това не помогна за успеха.

ЗЕНИТ (КАЗАН, РУСИЯ) - АСЕКО РЕСОВИЯ (ЖЕШУВ, ПОЛША) 3:1 (22:25, 26:24, 25:18, 25:21)
ЗЕНИТ: Александър Бутко 1, Максим Михайлов 17, Вилфредо Леон 18, Матю Андерсън 12, Андрей Ащев 11, Александър Гуцалюк 7 - Алексей Вербов-либеро (Виктор Полетаев, Игор Кобзар 1, ТЕОДОР САЛПАРОВ-либеро)
Старши-треньор: Владимир Алекно
РЕСОВИЯ: Фабиан Джизга, Бартош Курек 16, Олег Ахрем 15, Томас Джаешке 9, Дмитро Пашитский 4, Ръсел Холмс 9 - Кжиштоф Игначак-либеро (НИКОЛАЙ ПЕНЧЕВ 3, Давид Дрия 3, Александър Сливка, Дамян Войташек-либеро)
Старши-треньор: Анджей Ковал.