Финал номер 100 за Рафаел Надал

Рафаел Надал се класира за финал номер 100 на турнир на ATP в кариерата си. 29-годишният испанец ще спори за трофея на един от любимите си турнири - този на червените кортове в Монте Карло, който е печелил осем пъти. На полуфиналите Рафа се справи със световния номер 2 Анди Мъри след 2:6, 6:4, 6:2 след битка, продължила 2 часа и 44 минути. Той ще спори за титлата с победителя от двубоя между французите Жо-Вилфред Цонга и Гаел Монфис.

Мъри започна отлично и доминираше в първия сет. Той проби за 4:2, а след това не остави шансове на съперника до края на първата част. Надал постепенно започна да намира противодействие на шотландеца с разнообразна и прецизна игра. Двамата си размениха по един ранен пробив във втората част. Двубоят вървеше равностойно, но Мъри изпусна инициативата и Рафа изравни сетовете след 6:4.

Краля на клея се развихри в третата част, като на моменти напомни за най-добрите си дни с агресивната си игра и блестящото покриване на корта. Ударите му ставаха все по-точни и той не остави много шансове на Анди, като загуби само два гейма. Двамата изиграха страхотен гейм за край на двубоя. Мъри спаси четири мачбола и пропусна два шанса за пробив преди да се предаде.

Интересна ситуация се разигра преди началото на срещата. Мъри спечели при хвърлянето на монетата, но реферът се обърна към Надал за избора дали да сервира първи. Испанецът посочи грешката, а Анди предложи да хвърлят наново. През целия мач шотландецът се оплакваше от редовните забавяния на съперника, който постоянно нарушаваше правилото за 25 секунди между двата сервиса. Средното време, което използваше Рафа, бе 31 секунди.

За Надал това ще е втори финал от началото на сезона след Доха, но първи на турнир от сериите Мастърс от Мадрид миналата година.