Том Сайкс доминира в квалификацията на "Асен"

Британският пилот от отбора на Kawasaki в Световния супербайк шампионат (WSBK) – Том Сайкс, проведе поредната си страхотна квалификация и не остави абсолютно никакъв шанс на останалите пилоти да се борят за победата.

Сайкс започна да записва супер бързи обиколки още с първото си излизане в 15-минутната квалификация, като излезе с над 2 десети преднина пред Джонатан Реа и Силван Жинтоли.
След това много пилоти се опитаха да атакуват, като в края на квалификацията Ван дер Марк и Давиде Джулиано успяха да превземат върха за кратко, само за да може след това Сайкс да запише тур с над 6 десети по-бърз от този на Жинтоли.

В крайна сметка с обиколка от 1:35.440 минути Сайкс спечели поредната си квалификация и показа темпо, което изглежда трудно достижимо, за който и да е друг от колоната. Освен всичко, Том бе единственият пилот с време под 1:36 минути за обиколка. Втората позиция остана за пилота на Yamaha – Силван Жинтоли с време 1:36.073 минути, или с 0.633 стотни по-слабо от лидера. Давиде Джулиано от отбора на Aruba.it успя да се класира трети, като това го направи най-бързият пилот с мотор Ducati. Той успя да победи за първи път своя съотборник и съперник – Час Дейвис, а изоставането на Давиде спрямо лидера бе 0.951 стотни.  Световният шампион и водач в генералното класиране – Джонатан Реа остана четвърти, като нито за момент не успя дори да се доближи до времената на своя съотборник в отбора на Kawasaki. Реа остана на 0.961 стотни изоставане спрямо Сайкс, но не трябва да бъде отписван за състезанието по-късно днес, защото много пъти сме виждали Реа да бъде няколко пъти по-силен в състезанията, отколкото в квалификациите.

Местната звезда Михаел Ван дер Марк остана пети, като до последно изглеждаше, че ще може да се пребори за място в топ три, но в самия край на сесията бе изпреварен от пилотите пред себе си. Ван дер Марк остана на 1.203 секунди разстояние от лидера. Двойният победител от последното състезание на "Арагон" – Час Дейвис се класира шести след една много трудна квалификация за него. Той изпитваше постоянни проблеми със сцеплението на изсъхващата писта, и така и не успя да покаже най-силното си темпо. Той остана на 1.5 секунди разстояние от Том Сайкс и над половин секунда от своя съотборник – Джулиано.  Маркус Райтербергер бе най-бързият пилот с мотор BMW, след като той спечели първата част на квалификацията – Superpole 1, от която най-бързите двама се класират за втората част – Superpole 2.

Райтербергер започна да прави своите бързи обиколки в края на сесията и записа резултат от 1:37.300, който го остави на 1.860 секунди изоставане от победителя в квалификацията. Осми остана Хави Форес с Ducati на почти две секунди изоставане от лидера – 1.911 секунди. Жорди Торес и Ники Хейдън допълниха топ 10, като Торес бе последният пилот с изоставане под две секунди – 1.973 секунди. Хейдън бе далеч от най-доброто си темпо и изглежда, че няма да успее да намери най-добрите настройки за смесените условия на пистата „Асен“ в Холандия. Ники записа време от 1:37.449 минути, което бе с 2.009 секунди по-слабо от времето на Том Сайкс.

Програмата в WSBK продължава със състезание номер едно днес от 14:00 часа българско време. Второто състезание ще се проведе утре отново от 14:00 часа българско време.