Цонга елиминира Федерер за изцяло френски 1/2-финал срещу Монфис

Поставеният под номер 8 в основната схема Жо-Вилфред Цонга (Франция) се класира за полуфиналите на турнира по тенис за мъже на червени кортове от сериите "Мастърс" в Монте Карло с награден фонд 4,09 милиона евро. Това се случи, след като французинът записа трисетове успех с 3:6, 6:2, 7:5 срещу третия в схемата Роджър Федерер (Швейцария). По този начин Цонга си заслужи място сред най-добрите четирима в надпреварата, а следващият му опонент ще бъде сънародникът му Гаел Монфис, който се справи с Марсел Гранойерс (Испания) с 6:2, 6:4 след 74 минути игра.

Цели четири пробива имаше в първия сет на мача. 34-годишният Федерер поведе с 2:1, но съперникът му върна брейка за 2:2. До края на частта Цонга загуби още едва пъти подаването си и така сетът приключи при 6:3 в полза на Маестрото от Базел. Дъджът от пробиви продължи и във втората част. Този път обаче французинът реализира цели три, докато швейцарецът направи един. Решаващият трети сет бе равностоен и шансове за пробив нямаше до 11-ия гейм. Тогава обаче Цонга нанесе своя удар, получи два брейкпойнта и реализира още първия за аванс от 6:5. След това французинът нямаше трудности при собствения си сервис-гейм и затвори мача след 2 часа и 7 минути игра.

"Всеки път, когато играем един срещу друг, си разбиваме играта. Всеки път правим много грешки. Все пак съм доволен, че се класирах напред", коментира Цонга след победата си над бившия номер 1 в света.