Легендата Сърна поведе Шахтьор към разгром (видео)

Шахтьор (Донецк) се класира за полуфиналите в Лига Европа след нова убедителна победа. Украинският гранд разби с 4:0 гостуващия Брага и с общ резултат 6:1 елиминира португалците. Тимът на Мирча Луческу беше пълен господар на терена и с лекота стигна до успеха на стадиона в Лвов. Резултата откри легендата на Шахтьор Дарио Сърна от дузпа, а защитникът на гостите Рикардо Ферейра имаше нещастието да си вкара два автогола.

В първия мач Шахтьор срази съперника си със светкавични контри и забележителна ефективност пред гола. Украинците нямаха причина да изневеряват на тази тактика, още повече, че Брага трябваше да търси поне два гола в Донецк. Капитанът Дарио Сърна излезе като титуляр в своя 486-и мач за Шахтьор - рекорд в историята на клуба.
Хърватинът се изкачи и на 18-о място във вечната ранглиста по брой мачове в евротурнирите - 134. Факундо Ферейра поведе атаката, подкрепян от Виктор Коваленко, а по фланговете действаха бразилските остриета Тайсон и Марлос.

Гостите от Португалия започнаха с двама чисти нападатели в лицето на Ахмед Хасан и Уилсон Едуардо. Жосуе и Рафа Силва бяха външните халфове в схемата на Пауло Фонсека, а Никола Вукчевич и Луиш Карлош си партнираха в средата на терена.
В първите минути се стигна до няколко поредни статични положения в полза на Шахтьор, но те не доведоха до реални голови опасности. В средата на полувремето по-добрата игра на домакините им донесе преднина в резултата. Матеус фаулира Коваленко в наказателното поле и реферът Павел Кралович посочи бялата точка. Зад топката застана Дарио Сърна, който ознаменува историческия за себе си мач с важен гол.

В 29-ата минута Марлос подаде на Факундо Ферейра и той уцели гредата. В 43-ата минута обаче нямаше кой да спаси Брага. В основата на попадението отново беше Сърна. Негово центриране отдясно завари неподготвен Рикардо Ферейра и той си заби автогол.
През второто полувреме интригата тотално отсъстваше. Гостите нямаха мотивация да се борят за обрат и получиха още два гола. Всъщност, един от тях беше автогол, при това отново на Рикардо Ферейра. Бразилецът се опита да избие топката след центриране на Тайсон, но изненада неприятно вратаря Матеус в 74-ата минута. Преди това се разписа и Коваленко, който засече подаване на неостаряващия Сърна.

Шахтьор (Донецк) - Брага 4:0
1:0 Сърна (25) д.
2:0 Ферейра (43) авт.
3:0 Коваленко (50)
4:0 Ферейра (74) д.