Какъв велик обрат! (видео + галерия)

Отборът на Ливърпул сътвори един от най-великите обрати в историята на европейските клубни турнири. Футболистите на Юрген Клоп надделяха с 4:3 над бившия тим на германския специалист Борусия (Дортмунд) в невероятен мач на "Анфийлд". Срещата бе 1/4-финален мач-реванш от турнира Лига Европа. По този начин английският тим елиминира германския си съперник с общ резултат от двете срещи 5:4. До 66-ата минута домакините губеха с 1:3 в резултата, но показаха страхотен характер и успяха да стигнат до 4:3, напомняйки за онзи феноменален обрат на финала на Шампионската лига през 2005 година срещу Милан. Тогава мърсисайдци изоставаха с 0:3 в резултата, но триумфираха след изпълнение на дузпи.

Ливърпул повали Борусия (Д) след велик мач на "Анфийлд"

Ливърпул и Борусия (Дортмунд) изиграха изключителен мач на "Анфийлд", в който головите положения се редуваха непрекъснато пред двете врати. С голове на Хенрих Мхитарян (5) и Пиер-Емерик Обамеянг (9) играчите на Томас Тухел удариха звучен шамар на съперника си в началото, но това, което се случи през второто полувреме, бе просто невероятно. Първо Дивок Ориги намали на 1:2 в 48-ата минута, след което Марко Ройс (57) направи резултата 1:3 и Ливърпул бе повален на земята. Но се изправи и с попадения на Филипе Коутиньо (66), Мамаду Сако (78) и Деян Ловрен (90+1) англичаните показаха своя непримирим дух и се пребориха за една от най-великите победи в своята история.

Още в 5-ата минута гостите от Дортмунд нанесоха удар на съперника си. След бърза контраатака Гонсало Кастро намери с прецизен пас изпуснатия от отбраната на домакините Пиер-Емерик Обамеянг в наказателното поле на английския тим, габонският нападател стреля от въздуха, вратарят Симон Миньоле изби, но при добавката Хенрих Мхитарян не сбърка - 0:1.

Само 4 минути след първото попадение положението на Ливърпул стана още по-тежко. При нова бърза контраатака на германския тим Марко Ройс изведе с великолепен пас Обамеянг в наказателното поле на Ливърпул и нападателят с мощен, но и много точен шут изпрати топката в горния ляв ъгъл на Миньоле - 0:2.

В 18-ата минута левият бек на домакините Алберто Морено получи чудесен пас от Дивок Ориги и имаше шанс да стреля от воле от доста добра позиция пред противниковата врата, но шутът на испанеца бе много неточен. Малко след това пък Адам Лалана получи топката в наказателното поле на дортмундци след атака на домакините отляво, обърна се, но не успя да стреля и англичаните пропиляха нова чудесна възможност да върнат едно попадение. В 25-ата минута пък Ориги направи пропуск за Ливърпул, неуспявайки да засече добре центриране на Джеймс Милнър. Минута по-късно пък Обамеянг за пореден път застраши вратата на Миньоле, но Мамаду Сако с решителен шпагат му попречи да направи резултата 0:3. Секунди след това Ливърпул имаше нов шанс за гол, но Роберто Фирмино стреля в аут с глава от много добра позиция.

В 31-ата минута Миньоле с фантастично спасяване попречи на Обамеянг да отчая съвсем домакините след прекрасна атака на германците. Пет минути по-късно Обамеянг направи сериозен пропуск, стреляйки в аут след нова опасна атака на гостите. До края на първото полувреме Ливърпул на два пъти застраши по-сериозно вратата на ветерана Роман Вайденфелер, но първо удар на Филипе Коутиньо бе блокиран от бранител на дортмундци, а след това Дивок Ориги не успя да изпрати топката в мрежата на гостите след хубаво центриране отдясно.

Второто полувреме започна оптимистично за домакините. Още в 48-ата минута Ориги намали изоставането на Ливърпул в резултата на 1:2. Белгийският нападател изскочи очи в очи с Вайденфелер и с хладнокръвен удар по земя преодоля опитния вратар.

Ливърпул търсеше изравнителен гол, но в 57-ата минута Марко Ройс охлади ентусиазма на "червените" и направи задачата на английския тим вече почти невъзможна. Ройс получи великолепен пас от защитника Матс Хумелс и с техничен удар по земя от близко разстояние изпрати топката във вратата на безпомощния Миньоле - 1:3.

Головият спектакъл на "Анфийлд" обаче не беше прикрлючил. Напротив, предстоеше велик обрат! В 66-ата минута мърсисайдци сътвориха чудесна атака, при която Филипе Коутиньо от дъгата на наказателното поле отправи прекрасен изстрел към вратата на Борусия и Вайденфелер не успя да спаси - 2:3.

В 78-ата минута Мамаду Сако изравни резултата и обратът вече не изглеждаше като химера за Ливърпул. Френският защитник вкара топката във вратата на Борусия с глава след центриране от ъглов удар, наказвайки неориентираната игра на отбраната на гостите - 3:3.

Драмата достигна връхната си точка в първата минута на добавеното време, когато защитникът Деян Ловрен с глава след асистенция на Джеймс Милнър изпрати топката във вратата на Вайденфелер и немислимото се случи - 4:3.

В последните секунди домакините трябваше да треперят, тъй като гостите получиха право да изпълнят опасен фаул, но секунди по-късно мачът приключи и "Анфийлд" преживя една невероятна вечер.

ЛИВЪРПУЛ - БОРУСИЯ (Д) 4:3 (общ резултат от двете срещи 5:4)
0:1 Мхитарян (5)
0:2 Обамеянг (9)
1:2 Ориги (48)