След срещата на БФС с професионалните клубове

"Лъвчетата" паднаха от Хърватия (ВИДЕО)

Юношеският национален отбор на България до 16 г. загуби от Хърватия U16 с 0:2 във втората си среща на приятелския международен турнир на УЕФА в Албена. В началните минути на първата част гостите на няколко пъти имаха проблеми при изнасянето на топката, но Кун Теменужков и Стефан Методиев не можаха да се възползват от ситуациите. Малко по-късно хърватите реагираха и Микеле Жего бе изведен сам срещу Дамянов и стреля, но вратарят запази хладнокръвие и спаси.

В 13-та минута Пиер Пиеров отне топката на границата на наказателното и след комбинация тя стигна до Кун Теменужков, който шутира от точката на дузпата, но ударът му бе блокиран. Гостите откриха резултата 120 секунди по-късно, след като Дамян Дамянов сбърка при подаването, топката попадна в Юрица Бажич, който я прати в мрежата за 0:1. Последваха силни минути за националите, които можеха да възстановят равенството, но при първата ситуация Кун не успя да отнеме топката от Доминик Котарски, а при втората Груев стреля с глава, но не уцели вратата.

Две минути преди края на първата част Юрица Пършир отне топката в половината на България, напредна и с удар от 20 метра я прати в долния десен ъгъл за 0:2. След почивката хърватите стояха по-добре на терена. Дамянов предотврати сигурен трети гол, след като спаси удар на Леон Ернст, останал сам срещу стража ни при контраатака. В 57-та минута гостите останаха с 10 души на терена, тъй като Петар Николич получи втори жълт и съответно червен картон. С човек повече, националите създадоха няколко добри ситуации, но резултатът остана непроменен. В добавеното време на срещата Кун Теменужков стреля от чиста позиция, но стражът Вице Баждарич улови топката.

"Това е едва втория ни мач в турнира и трети за отбора за тази годината. Трябва да се има предвид, че играхме срещу много силен и обигран състав. Всички знаете силата на хърватската школа. Можехме да поведем в резултата и ако беше станало така, мачът щеше да се развие по друг начин, но вместо това получихме нелеп гол. Бяхме проучили много добре хърватите, а явно и те нас. Те бяха отборът, който се съобразяваше с нас, а ние въпреки загубата доминирахме.

Създадохме повече чисти положения от нашия противник. Имаме какво да изчистим като детайли и грешки. Казах и след първия мач, че отборът ще се сработва тепърва. Очаквам за последния мач да поправим грешките, които допуснахме днес и да се получи добър двубой. За последната среща ще бъдем без Кун Теменужков и Илия Груев,които се връщат в клубовете си - Барселона и Вердер Бремен. Но разполагаме с момчета, които ще ги заместят", заяви Александър Георгиев. В другата среща Румъния надигра Грузия с 1:0. В петък е третият и последен мач на България срещу Румъния. Двубоят ще започне в 11:00 часа на първи терен в Албена.

България U16 Ц Хърватия U16 0:2
0:1 Юрица Бажич (15)
0:2 Юрица Пършир (38)

България U16: 1. Дамян Дамянов, 2. Веселин Весков (64- Николай Томов), 3. Мартин Михайлов, 5. Димитър Митев, 6. Илия Груев, 8. Методи Стефанов, 10. Стефан Методиев (55- Методи Динов), 11. Кристиян Димитров - капитан (41- Георги Стоянов), 17. Пиер Пиеров, 21. Ангел Каракашев (78- Митко Митков), 9. Джошкун Теменужков
Селекционер: Александър Георгиев

Хърватия U16: 1. Доминик Котарски - капитан (41-Вице Баждарич), 2. Филип Томашкович, 3. Петър Микулич, 4. Анте Палаверса, 5. Йосип Шутало (71-Божко Шутало), 6. Стипе Радич, 7. Леон Крекович (41-Антонио Марин - 78-Матю Антон Лаич), 8. Леон Хабиб Ернст (59-Ди Матео Ловрич), 10. Юрица Пършир (59-Томислав Думлиян), 17. Юрица Бажич (41-Дино Капитанович - 78-Юрай Любич), 18. Микеле Жего (41-Роко Батурина)
Селекционер: Дарио Башич

Съдия: Драгомир Драганов

Жълти картони: Петър Микулич (2), Юрай Любич