Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

№55 в света припомни на Джокович какво е загуба (видео)

Поставеният под номер 1 в основната схема и защитаващ миналогодишния си трофей Новак Джокович (Сърбия) претърпя изненадваща загуба във втория кръг на "Мастърс" турнира в Монте Карло. Лидерът в световната ранглиста отстъпи с 4:6, 6:2, 4:6 срещу 55-ия в класацията на ATP Иржи Весели (Чехия). Мачът продължи 2 часа и 6 минути, а играта на сърбина бе доста разпиляна. Така Ноле регистрира едва втората си загуба през 2016 година. Предишната бе на 1/4-финалите в Дубай през февруари, когато обаче той се отказа след края на първия сет срещу Фелисиано Лопес. От началото на сезона Джокович има четири титли - в Маями, Индиън Уелс на Откритото първенство на Австралия и в Доха през януари.

Едва ли сръбският тенисист си е представял, че сезонът на клей ще започне за него по този начин. Джокович, който е шампион в надпреварата през 2013 г. и 2015 г., зауби първия сет срещу Весели след само един пробив  - в деветия гейм. Преди това световният номер 1 трябваше да отразява брейкпойнт и в седмия гейм. От своя страна, 22-годишният чех бе крайно мобилизиран и използваше максимално началния си удар. Той не даде на съперника си нито една възможност за пробив в тази първа част. Във втория сет ролите се размениха, въпреки че силите бяха изравнени до петия гейм. Порбив на нула даде преднина на Ноле за 4:2, след което той затвори частта с още един брейк за 6:2.

В решаващия трети сет не липсваше интрига. Весели осъществи ранен пробив за 1:0, но веднага след това се пропука. Все пак чехът демонстрира борбеност и отново създаде неприятности на Джокович при подаването му в третия гейм, записвайки нов брейк за 2:1. Без проблеми той затвърди пробива със стабилен сервис-гейм за 3:1 и методично запази разликата. В деветия гейм Джокович отрази мачбол при собствен начален удар, но няколко минути след това Весели сложи точка на спора при своето подаване за 6:4. Така чехът регистрира най-значимата победа в кариерата си до момента. Следвашият му съперник в турнира пък ще бъде определен от сблъсъка между 13-ия в схемата Гаел Монфис (Франция) и Паоло Лоренци (Италия).

Това е първо поражение за Джокович след изигран цял мач от миналия август насам. Тогава на финала на "Мастърс"-а в Синсинати сърбинът претърпя загуба срещу Роджър Федерер с 6:7(1), 3:6. През ноемри на заключителния "Мастърс" в Лондон отново швейцарецът надви Ноле, но двубоят бе от груповата фаза. След това сърбинът триумфира в "О2 Арина" и прибави поредна купа в богатата си колекция.