Байерн си свърши работата в Лисабон (видео)

Без излишни емоции Байерн (Мюнхен) стигна до равенство 2:2  срещу Бенфика в Лисабон в реванша от четвъртфиналите на Шампионската лига. Шампионът на Германия продължава напред с общ резултат 3:2 от двата мача. Баварците са сред най-добрите четири на турнира за пета поредна година.

Отборът на Пеп Гуардиола имаше девет нервни минути, тъй като в средата на първото полувреме Бенфика откри резултата след попадение на Раул Хименес. В 38-ата минута обаче интригата реално приключи, тъй като Артуро Видал изравни, а в началото на втората част Томас Мюлер направи 1:2.

След колебливите изяви на Байерн през последните седмици Гуардиола реши да направи някои промени. Той остави на резервната скамейка Роберт Левандовски и разчиташе на Томас Мюлер като изнесен напред нападател. Проблемите с контузените централни защитници пък накараха наставника да заложи на Хави Мартинес и младия Йошуа Кимих в центъра на отбраната.

Бенфика опита да упражни натиск в самото начало. Португалците, подкрепяни от великолепната си публика, стигнаха до спорен, но опасен фаул още във втората минута, но от него не излезе нещо опасно. Постепенно гостите започнаха да налагат своето темпо и да контролират събитията на терена. Първата по-сериозна опасност дойде в 19-ата минута, когато Лам бе намерен отдясно и подаде към Мюлер в наказателното поле. Ударът на германския национал мина встрани от вратата. Малко по-късно Видал се озова на добра позиция, но центрирането към него бе високо и изстрелът му с глава не затрудни вратаря на домакините.

Тимът на Руи Витория не застрашаваше по никакъв начин съперника до средата на първото полувреме. Наставникът на Бенфика не можеше да разчита на голмайстора си Жонас, който бе наказан. Неговият заместник Раул Хименес обаче не разочарова. В 27-ата минута Елизеу центрира, а неразчетено излизане на Мануел Нойер позволи на мексиканския нападател да го изпревари и да прати топката в мрежата. Хименес можеше да се превърне в герой три минути по-късно, когато защитата на Байерн го остави непокрит в наказателното поле, но ударът му бе слаб и право във вратаря на гостите.

Байерн се възстанови бързо от лекото объркване и започна да играе по-агресивно. След няколко по-опасни атаки отборът на Гуардиола стигна до изравняване. В 38-ата минута Коща прекрасно намери Лам отдясно, а капитанът на баварците центрира в наказателното поле. Вратарят на португалци изби топката, но вратата остана незащитена, а коженото кълбо попадна на крака на Видал, който с хубав удар от воле я прати в мрежата. Голът на чилиеца, който отбеляза единственото попадение в първия мач, успокои гостите и направи задачата на Бенфика почти невъзможна. Малко преди почивката отново Видал се озова в добра позиция, но стреля над вратата.

Шампионът на Германия започна много по-уверено втората част и в 52-ата минута вече водеше с 2:1. След втория си ъглов удар в мача Хави Мартинес насочи топката с глава към Томас Мюлер, за когото оставаше само да я насочи в мрежата. Нападателят за пореден път се озова на точното място в точния момент и реализира 29-и гол от началото на сезона. При корнера защитата на Бенфика се изтегли, за да остави играчи на Байерн в засада, но ходът се оказа груба грешка. За Мюлер това бе 36-о попадение в Шампионската лига в 78 мача, с което изпревари именития си сънародник Герд Мюлер и изравни унгарската легенда Ференц Пушкаш по голове в най-престижния клубен турнир.

Последваха силни минути за баварците, а в основата на опасностите пред Едерсон бе Дъглас Коша. Бразилецът бе изведен сам срещу вратаря в 54-ата минута, но не успя да овладее добре топката и стражът се намеси. След час игра негов удар намери гредата. Нойер пък трябваше да се намесва след далечен удар на Алмейда. В 68-ата минута попадение на Мюлер бе отменено поради засада, а малко по-късно вратарят на домакините за малко да изпусне топката в мрежата след удар на Видал. Играчите на Бенфика зарадваха феновете си с изравнителен гол в 76-ата минута. Влезлият като резерва Талиша успа да направи 2:2 след великолепно изпълнение на пряк свободен удар.

БЕНФИКА - БАЙЕРН 2:2 (общ резултат 2:3)
1:0 - Хименес (27)
1:1 - Видал (38)
1:2 - Мюлер (52)
2:2 - Талиша (76)

БЕНФИКА: Едерсон, Алмейда, Линдельоф, Жардел, Елизеу, Пици, Фейса, Карсела, Р. Санчес, Салвио, Хименес
Резерви: Пауло Лопес, Луизао, Нелсон, Семедо, Самарис, Гуедес, Талиша, Йович
Старши треньор: Р. Витория

БАЙЕРН: Нойер, Лаам, Кимих, Х. Мартинес, Алаба, Видал, Алонсо, Тиаго, Д. Коща, Рибери, Мюлер