Резервите на Дортмунд изпуснаха Шалке в дербито (видео)

Дербито на Рур завърши без победител на "Фелтинс Арена". Борусия (Дортмунд) и Шалке си отбелязаха по два гола за крайното 2:2. Първото полувреме завърши без попадение, но темпото значително се увеличи след почивката. В 49-ата минута Кагава откри резултата с красив удар. Гостите за кратко запазиха преднината си, тъй като три минути по-късно Сане изравни. Защитата на Шалке обаче не се ориентира добре след едно центриране и Гинтер с глава отново изведе тима на Томас Тухел напред. Домакините стигнаха до изравняване след спорна дузпа. Капитанът на тима Хунтелаар бе бутнат от Сократин и съдията посочи бялата точка, а холандският нападател направи 2:2.

След този резултат Борусия вече изостава на седем точки от Байерн и надеждите за титлата са мираж. Дортмунд записа 12-и пореден мач без загуба в Бундеслигата и 18-и във всички турнири. Шалке пък се бори за място в Шампионската лига, като в момента четири отбора между четвърто и седмо място са с актив от 45 точки.

Треньорът на Дортмунд Томас Тухел даде почивка на повечето си основни играчи с оглед на реванша от четвъртфиналите на Лига Европа срещу Ливърпул следващата седмица. Само трима от състава, който излезе за първата среща с англичаните, запазиха местата си. Това бяха Бендер, Хумелс и Дурм, а фигури като Ройс, Обамеянг, Мхитарян и Гюндоган останаха на пейката.

Първото полувреме се превърна в битка, но чистите голови положения бяха рядкост. Пресата на Борусия можеше да даде резултат в 21-ата минута, но удар от воле на Лайтнер бе отклонен от Хьойберг. Малко по-късно Пулишич се измъкна от защитата на Шалке и стреля по диагонала, а топката мина на сантиметри от гредата. Домакините стигнаха до най-доброто си положение в 33-ата минута, когато страхотен удар на Сане облиза лявата греда на Бюрки. Пет минути преди почивката Жуниор Кайсара проби отлично отдясно, но атаката завърши с негов изстрел покрай вратата.

Тухел реши да промени нещата и за старта на второто полувреме на терена се появи Мхитарян. Това даде резултат, тъй като Борусия изглеждаше доста по-различно през втората част и още в 49-ата минута откри резултата. Тогава Лайтнер успя да отклони топката към Кагава, а японецът с великолепен прехвърлящ удар не остави шансове на вратаря на домакините. Две минути по-късно обаче Дортмунд допусна изравняване. След удар на Кайсара вратаря на гостите изби топката, но тя отиде на крака на Сане, за когото не бе проблем да я прати в мрежата.

Последваха силни минути за отбора на Тухел. Удар на Мхитарян от фаул бе избит от стража на Шалке, но той нямаше какво да направи в 56-ата минута. След едно центриране защитата на домакините остави Гинтер непокрит, а той с глава насочи топката в мрежата. Изглеждаше, че Дортмунд има контрол върху срещата, но капитанът на съперника Клаас-Ян Хунтелаар спаси тима си от загуба. Той получи топката от Сане в наказателното поле и бе бутнат от Сократис, а съдията отсъди дузпа. Холандският нападател бе точен от бялата точка.

В игра влезнаха Обамеянг и Гюндоган, а Борусия бе по-агресивният отбор. Кагава пропусна добра възможност в 71-ата минута, а Обамеянг също не успя да се възползва от открил се пред него шанс. Гостите не успяха да вкарат при положенията си, а в края можеха дори да загубят. В заключителните минути Майер получи топката в наказателното поле, но изстрелът му от воле мина над вратата.