Торонто загуби безпрецедентно и скочи срещу новото правило (видео)

За около минута и половина Торонто Блу Джейс водеше с 4:3 в 9-ия ининг от гостуването си на Тампа Бей Рейс в третия мач от откриващата серия в Американската лига на МЛБ. След това се оказа, че домакините от Сейнт Питърсбърг всъщност печелят срещата с 3:2 и записват първата си победа за новия сезон. До необичайния завършек се стигна, след като за първи път новото правило за "допустим слайдинг" на втора база реши официален мач.

В ситуация с 1 аут и пълни бази в отварянето на последната част Едуин Енкарнасион удари топка по земя към трета база. Филдерът Евън Лонгория светкавично асистира на втория бейзмен Логан Форсайт, а той веднага метна към първа база. Но опитът за дабъл плей се провали, тъй като хвърлянето му отиде прекалено вляво и Стив Пиърс въобще не успя да улови топката. А през това време двама рънери на "сините сойки" пресякоха хоума.

Първоначално съдиите зачетоха 2 точки и резултатът стана 4:3 за гостите с 2 аута. Но мениджърът на "лъчите" Кевин Кеш поиска видео повторение на слайдинга на Хосе Баутиста в краката на Форсайт и се оказа, че доминиканецът неправомерно е попречил на потенциалния дабъл плей, тъй като не се е опитал да се задържи на базата. ТВ повторенията ясно показаха, че Баутиста дори препъва бейзмена, като го хваща с ръка за глезена.

Затова автоматично бяха присъдени аутове на втора и на първа и това сложи край на мача при резултат 3:2. Което направо вбеси треньора на канадския тим Джон Гибънс и той избухна: "Сигурно утре ще ни накарат да облечем рокли. Може би пък това е целта на всички!? Това нещо превърна играта в майтап. Срамно е. И ни коства възможността да спечелим мач от Мейджър лийг бейзбол..."

В крайна сметка Логан Форсайт се превърна в героя на вечерта за Тампа Бей, понеже в 8-ия ининг именно той удари двоен хоумрън срещу Брет Сесил (L 0-1, BS 1) и обърна развоя в полза на своя тим. Останалите точки в мача влязоха в 4-тия – Торонто поведе с 2:0 в горната част, а Кори Дикърсън сви пасива наполовина със соло хоумрън в долната.

За статистиката победата получи риливърът Алекс Коломе (W 1-0), който, формално погледнато, не пусна точка в последните две защити на домакините. Без пряко отношение към развръзката останаха и двамата стартери, които иначе хвърляха впечатляващо. За Рейс започна Джейк Одорици, който направи 10 страйкаута и даде 4 хита и 2 точки за 5 ининга и 2/3. За Блу Джейс пък Арън Санчес затвори 7 ининга с 8 страйкаута и 1 точка от 5 хита.

Тампа Бей Рейс - Торонто Блу Джейс 3:2