Европейски футбол

Ван дер Саар спаси три дузпи и донесе “Къмюнити Шийлд” на Манчестър Юнайтед

05 август 2007 | 19:00

Пред 80 731 зрители на новия “Уембли” в Лондон, холандският вратар на Манчестър Юнайтед Едвин ван дер Саар спаси три дузпи на Челси и донесе трофея “Къмюнити Шийлд” на своя тим при откриването на футболния сезон в Англия. “Червените дяволи” и “сините” от Лондон изиграха силен мач, който обаче завърши наравно - 1:1 и трябваше да бъде решен от футболната “руска рулетка” – дузпите. В редовното време възпитаниците на сър Алекс Фъргюсън откриха с гол на Райън Гигс в 33-ата минута. В края на полувремето обаче Флоран Малуда изравни за Челси. Въпреки опасните положения пред двете врати през втората част до нов гол така и не се стигна. Шампионите започанах с познатия си от миналата година състав, като едно от новите попълнения Нани се включи през второто полувреме. Жозе Моуриньо пък имаше доста проблеми и не можа да разчита за двубоя на голяма част от звездите си - Балак, Шевченко, Дрогба и Джон Тери.

Първото полувреме започна равностойно, като двата тима опитваха да достигнат до по-сериозна ситуация с постепенни атаки. Мениджърт на “червените дяволи” сър Алекс Фъргюсън изтегли своите в малко по-задни позиции и шампионите дебнеха всяка възможност да контраатакуват на скорост. В 20-ата минута дойде първата голяма опасност пред една от двете врати. След традиционен пробив на Кристияно Роналдо отляво, топката достигна до Райън Гигс, който връхлетя отдясно в наказателното поле на Челси. Уелсецът нанесе силен удар, но Чех спаси и като по-чудо резултатът не бе открит. В 26-ата минута напечено стана и пред Ван дер Сар. Малуда центрира от фаул отдясно на вратата на холандеца, най-високо в наказателното поле се извиси Джонсън, който продължи топката към Джон Оби-Микел. Той игра с глава, но ударът му премина на сантиметри от дясната греда на Юнайтед. Само две минути по-късно се откри добър шанс и за французина Михаел Силвестре. Той обаче не успя да засече чудесно ценриране по земя на Роналдо и топката излезе в аут.

В 33-ата минута Райън Гигс не прости на Чех. Страхотна комбинация по лявото крило между Роналдо и Евра позволи на французина да се освободи и да напредне към пеналта. От аут линията той центрира към точката на дузпата, където Гигс необезпокояван простреля вратата под напречнаат греда. В края на полувремето обаче се стигна до изненадващ гол за Челси. Новото попълнение на тима Флоран Малуда се отскубня сам срещу Ван дер Сар, след дълъг пас на Шон-Райт Филипс и пусна топката покрай холандеца за 1:1. голът за сините, дойде в момент, когато възпитаниците на Жозе Моуриньо определено изпитваха трудности на терена, тъй като “червените дяволи” упражниха сериозен натиск, ърсейки втори гол. В даденото от съдията продължение Уейн Рууни си изпроси жълт картон за оспорване на съдийско решение.

Още в началото на втората част футболистите на сър Алекс се отправиха към вратата на Чех и в 50-ата минута се стигна до невероятно меле, при което последователно Евра, Роналдо и Рууни обстрелваха чешкият национал, но топката се отбиваше в телата на защитниците пред него. След това Жозе Моуриньо предприе и първата си смяна. Португалецът пусна на терена новото си попълнение Клаудио Писаро, акто беше заменен голмайсторът Флоран Малуда. Смяната най-вероятно е принудителна, тъй като французинът се контузи още, когато реализира в края на първото полувреме. Перуанецът се включи доста добре в мача и определено освежи атаката на “сините”. В 70-ата минута той нанесе доста опасен удар, който обаче премина покрай вратата на Ван дер Сар. Малко преди това Писаро стреля с глава, но право в ръцете на стража на Юнайтед. В 67-ата минута двата отбора направиха по една смяна. Вместо Михаел Силвестре за шампионите на терена се появи новата покупка Нани. Жозе Моуриньо пък пусна в игра Диара, изваждайки хвърлилият доста сили във фаза защита Ашли Коул. В 81-ата голмайсторът на Манчестър Юнайтед Райън Гигс бе заменен от Дарън Флетчър. 2 минути по-късно Кристияно Роналдо можеше да реши съдбата на трофея. Той проби отляво, но се полакоми да отиграе сам ситуацията и стреля в тялото на Чех, въпреки че Уейн Рууни дебнеше на изгодна позиция в малкия пеналт. След тзи ситуация на терена не се случи нищо любопитно и отборите се оттеглиха за кратка почивка преди дузпите.

При изпълнението на 11-метровите наказателни удари над всички беше железният вратар Едвин ван дер Сар. Той постигна нещо рядко виждано във футбола, спасявайки три поредни дузпи на противника. Първи зад топката застана Клаудио писаро, но 37-годишният холандец хвана отби удара му, който бе пласиран в левия ъгъл на средна височина. Зад топакта за шампионите застана Рио Фърдинанд и с безкомпромисен удар в десния ъгъл на Чех направи 2:1. После отново дойде ред на Ван дер Сар да трупа слава. Английският национален халф Франк Лампард също бе безпомощен. Стражът на “червените дяволи” отрази шута му, който бе подобен на този на Писаро. След като видя тези събития Майкъл Карик приближи съотборниците си към трофея с хладнокръвен гол. Последен за Челси късмета си опита Шон Райт-Филипс. И той не сполучи, защото нюхът на Ван дер Сар отново бе безпогрешен. Накрая остана само Уейн рууни да узакони заслужената титла за Манчестър Юнайтед.