Добруджа 07 със страхотнo 3:1 над Нефтохимик 2010 в полуфинал №1

Волейболистите на Добруджа 07 (Добрич) започнаха отлично в полуфиналните плейофи на Суперлигата на България. Момчетата на треньора Мирослав Живков се наложиха като гости над Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:1 (25:21, 25:22, 19:25, 24:26)* в мач №1 от полуфиналите, игран тази вечер пред близо 500 зрители в зала "Младост".

Така добричлии поведоха с 1-0 победи в полуфиналната плейофна серия. Играе се до 3 победи от 5 срещи. Втората среща между двата тима е утре (23 март) отново в 18,00 часа в Бургас.

В първия гейм домакините от Нефтохимик успяха да се откъснат в резултата при 12:9, но гостите от Добрич изравниха при 17:17 и след това успяха да направят разлика. При 23:20 за добруджанци играчът на домакините Мартин Пенев получи и жълт картон за протести, а Добруджа взе гейма при 25:21 след ас. Във втората част Добруджа започнаха по-уверено и поведоха с 6:3 и 12:9. Домакините успяха да изравнят при 15:15, но след това отново момчетата на Миро Живков се вдигнаха и дръпнаха с 19:16. Тогава реферът вдигна жълт картон и за добруджанци, но това не ги разконцентрира и успяха да поведат с 2:0 след 25:22.

В третата част домакините намериха отговор, като след добра серия от сервиси на Николай Къртев Нефтохимик дръпна с 8:4. Бургазлии успяха да съхранят този аванс до края, за да спечелят гейма с 25:19 и да намалят на 1:2. В четвъртия гейм Добруджа се откъсна с 8:6, а след това и с 10:6. Впоследствие съдията вдигна и червен картон, като той бе за Димитър Маринков от гостите, и така домакините намалиха от 11:8 до 11:10. Това обаче не разстрои играта на добруджанци, които отново дръпнаха, като разликата стана 16:11 след ас на разпределителя Георги Манчев. Въпреки голямата разлика обаче Нефтохимик не се отказваше до края, но въпреки, че домакините стопиха големия си пасив, Добруджа измъкна гейма с 26:24 и спечели мача с 3:1.

Най-полезен за Добруджа стана Димитър Маринков с 15 точки (4 блока, 1 ас, 36% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане), а влезлият като резерва Жулиен Георгиев добави още 11 точки (1 блок, 3 аса и 41% ефективност в атака) за победата. За домакините от Нефтохимик Явор Генов (4 блока, 38% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) и Стоян Самунев (6 блока!!!, 1 ас и 48% ефективност в атака) реализираха по 17 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

*Статистика: Костадин Бирбочуков (скаутмен на Нефтохимик 2010)