Билбао свърши въздуха, Еспаньол това чакаше (видео)

Три дни след драматичното си класирането за четвъртфиналите на Лига Европа Атлетик Билбао показа, че е изморен и допусна загуба с 1:2 при гостуването си на Еспаньол в среща от 30-ия кръг на Примера дивисион. Баските водеха с 1:0 след първото полувреме, но през втората част отборът от Барселона ги смаза, макар да им вкара само два гола. Фелипе Кайседо беше ключовата фигура в състава на домакините, след като неговото влизане в игра помогна за успеха. В края обаче еквадорският таран се контузи и напусна.

Успехът отдалечава Еспаньол на 7 точки от изпадащите, а за Билбао това е първо поражение след серия от четири поредни победи в Ла Лига, с което сега тимът рискува да бъде свален от шестата си позиция.

Атлетик водеше играта през първото полувреме, като можеше да поведе още в 10-ата минута, когато Оскар де Маркос стреля от воле над гредата. Малко след това и съотборникът му Микел Рико излезе на добра позиция, но шутира слабо.

В 16-ата минута домакините показаха, че днес нямат намерение да губят и Жерард Морено се отскубна сам срещу вратаря, след което падна в наказателното поле. Всички от Еспаньол искаха дузпа за нарушение на Чаби Ечейта, но реферът Едуардо Прието Иглесиас държеше на своето, че такава няма. Футболистите на Константин Гълка и самият треньор продължиха да се карат със съдията в последвалите минути и това изглежда ги разконцентрира, защото в 20-ата минута те оставиха Хави Ерасо да вкара за 1:0 в полза на Билбао.

Тук някъде обаче приключиха силните изяви на гостите, след като Еспаньол взе мача в свои ръце. Морено пропусна с левия крак след 33 минути и обратът остана за второто полувреме.

Веднага след почивката за нула време пред Горка Ирасоис се развилня буря от положения и в рамките на три минути пропуски направиха Марко Асенсио, Ернан Перес и отново Морено, който излезе сам срещу вратаря, но прехвърли и него, и рамката. На терена като смяна току-що се беше появил Фелипе Кайседо и в 54-ата минута той спечели корнер. След последвалото центриране Папе Диоп насочи топката с глава за 1:1.

Докато баските се осъзнаят, Еспаньол нанесе и втория си удар. Кайседо получи пас отляво и вкара за 2:1.

Изоставането в резултата не доведе до очакваната мобилизация сред футболистите на Ернесто Валверде и "папагалчетата" продължиха да са по-опасни. Нов гол на Кайседо в 71-ата минута не беше зачетен заради засада. В 78-ата минута и Абрахам Касанова нямаше късмет, след като стреля право у Горка.

С наближаване на последния съдийски сигнал Атлетик все пак тръгна масирано напред и това позволи на Мамаду Сила да излезе сам срещу вратаря в продължението, но гредата спаси Билбао от трети гол. Такъв не падна в другата мрежа и така Еспаньол заслужи победата.