Тренто разби Белогорие и е на крачка от F4 на Шампионската лига (ВИДЕО + СНИМКИ)

Волейболният първенец на Италия Диатек (Тренто), където играе разпределителят на България Георги Братоев, направи много сериозна заявка за класиране на финалната четворка на Шампионската лига. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев разбиха у дома руския гранд Белогорие (Белгород) с 3:0 (25:20, 25:17, 28:26) в първи мач от Плейофи 6 на най-престижния европейски клубен турнир, игран късно снощи пред над 2000 зрители в зала "Пала Тренто".

Срещата-реванш е във вторник (22 март) от 18,00 часа българско време в Белгород. На трентинци им трябват само два спечелени гейма, за да се класират за "Файнъл Фор"-а на ШЛ на 16-и и 17-и април в полския град Краков. От друга страна волейболистите на Белогорие трябва да гонят задължителна победа с 3:0 или 3:1, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм.

Домакините от Тренто започнаха много силно и до първото техническо прекъсване имаха внушителната преднина от 8:2 благодарение на словенския национал Тине Урнаут и няколко грешки на Дмитрий Мусерский. Руснаците се опитаха да се върнат в гейма след няколко опасни сервиса на Артьом Смоляр, но трентинци успяха да контролират играта и да вземат гейма с 25:20 след два поредни аса на Габриеле Нели.

Втората част тръгна точка за точка, след което Белогорие успя да дръпне с 11:8 след сервиси на Артьом Смоляр и контри на Дмитрий Мусерский. Радо Стойчев поиска тайм-аут, след което последва невероятен обрат. Подкрепяни от тифозите си шампионите на Италия стигнаха до крайното 25:17 след нова фантастична серия от начални удари на Габриеле Нели, включително нови три аса.

Трентинци останаха концентрирани и в началото на третия гейм, докато от другата страна на мрежата единствено Дмитрий Мусерский даваше някакви надежди на Белогорие. Играта на двата тима все пак бе равностойно и така закономерно се стигна до 26:26. В крайна сметка Тренто успя да измъкне гейма с 28:26 след атака и нов ас на Габриеле Нели, с което спечели и мача с 3:0.

Много силен мач за Тренто изигра Тине Урнаут, който заби 19 точки (2 блока, 55% ефективност в атака и 27% перфектно посрещане), а Габриеле Нели добави още 15 точки (6 аса!!!, 1 блок и 31% ефективност в атака) за победата. Георги Братоев влезе за малко в третия гейм и изпълни само един начален удар. За тима на Белогорие звездата Дмитрий Мусерский (1 блок и 48% ефективност в атака) и сръбският национал Марко Ивович (1 блок, 1 ас, 53% ефективност в атака и 30% перфектно посрещане) реализираха съответно 13 и 11 точки.

ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) - БЕЛОГОРИЕ (БЕЛГОРОД, РУСИЯ) 3:0 (25:20, 25:17, 28:26)
ТРЕНТО: Симоне Джианели 3, Габриеле Нели 15, Тине Урнаут 19, Олег Антонов 7, Себастиан Соле 10, Симон Ван Де Вуурде 3 - Масимо Колачи-либеро (Филипо Ланца, ГЕОРГИ БРАТОЕВ, Митар Джурич)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
БЕЛОГОРИЕ: Сергей Антипкин 3, Роман Данилов 5, Сергей Тетюхин 8, Марко Ивович 11, Дмитрий Мусерский 13, Артьом Смоляр 2 - Роман Брагин-либеро (Александър Косарев, Дмитрий Красиков, Константин Лесик, Кирил Макешин, Тарас Хтей)
Старши-треньор: Генадий Шипулин.