Освирквания за Попето, Спартак с изстрадана победа срещу Пеев и Занев (видео)

Спартак (Москва) взе първа победа за 2016 година, след като драматично обърна Амкар с 2:1. Гостите, в чиито редици титутляри бяха Петър Занев и Георги Пеев, поведоха с попадение на Павел Комолов в 36-ата минута и не се виждаше как Спартак може да избегне поредния домакински провал. В края на мача обаче възпитаниците на Дмитрий Аленичев нанесоха двоен удар с попаденията на Зе Луиш и Куинси Промес (от дузпа). Победата изкачи московския гранда на трето място във временното класиране, а Амкар е на 10-а позиция.

Ивелин Попов игра за Спартак до средата на втората част, когато беше заменен, а част от феновете на "червено-белите" го изпратиха с освирквания. Родният халф действително не направи добър мач въпреки огромното си старание. Минута след неговата смяна терена напусна и Пеев, а Занев игра през целия мач и получи жълт картон за бавене на времето.

Разочаровалият в дербито с ЦСКА (Москва) Зе Луиш остана сред резервите на Спартак, а вместо него Аленичев пусна като централен нападател Александър Зотов. Офанзивният халф обаче не се справи с тази роля и много рядко успяваше да се добере до топката. Ивелин Попов бе на върха на своебразния ромб в средата на терена, а Куинси Промес и Лоренсо Мелгарехо атакуваха по фланговете.

В състава на Амкар нямаше никакви изненади. Нападението се водеше от юношата на Спартак Александър Прудников, а Пеев действаше зад него. Сергей Баланович и Комолов помагаха на българина в граденето на атаките на тима от Перм, а с по-дефанзивни функции бяха натоварени Бранко Йовичич и Януш Гол.
Както във всеки от домакинските си мачове, спартаковци наложиха високо темпо в първите минути, но Промес пропусна чисто положение за откриване на резултата, след като преди това много майсторски се освободи от бранител в бяло. След четвърт час игра Салваторе Бокети направи необяснима грешка и без да е пресиран, подари топката на Прудников, но той избърза с удара и не затрудни Артьом Ребров.

Ивелин Попов беше много активен и се опитваше да е навсякъде по терена, но и сбърка няколко паса. За разлика от него, Мелгарехо остана напълно незабележим и логично беше заменен още на почивката.
В средата на полувремето Амкар на няколко пъти показа, че знае как да се възползва от слабостите в защитата на домакините. Така се стигна до 36-ата минута, когато Богдан Бутко напредна отдясно и центрира перфектно към Комолов, който с глава откри резултата. Голът предизвика бурни освирквания от трибуните и футболистите на Спартак тръгнаха в атака. Те можеха много бързо да изравнят, но Мелгарехо от три метра стреля право във вратаря Александър Селихов. Куинси Промес пък на няколко пъти се опита да преодолее Занев, но беше изцяло обезвреден от българския национал.

"Играта ни в атака не се получава. Освен това получихме гол след наша грешка, което не се случва за първи път. Имахме и някои добри атаки, но не ги оползотворихме. През второто полувреме трябва да обърнем резултата", каза на почивката Ивелин Попов пред камерите на руската телевизия, която излъчи двубоя.
Георги Пеев пък съжаляваше, че Амкар води само с 1:0. "Защитаваме се добре, но бързо губим топката, когато ни пресират. Трябва ни втори гол, защото резултатът едва ли ще се запази такъв, какъвто е в момента. Определено можем и трябва да играем по-добре", заяви ветеранът в редиците на гостите.

Очакваната поява на Зе Луиш на мястото на Мелгарехо внесе повече острота в атаките на Спартак. Ивелин Попов беше близо до гола в началото на втората част, но с глава стреля в аут. Последваха две скоростни контри на Амкар, които като по чудо не завършиха с второ попадение във вратата на Ребров. В 62-ата минута Попето спечели фаул на границата на наказателното поле, но Дмитрий Комбаров стреля крайно неточно. Малко по-късно Попов беше заменен от Жано Ананидзе. Пеев също напусна, заменен от Алихан Шаваев.
В 71-ата минута Зе Луиш открадна топката и стреля по диагонала, но Селихов изби. Следващият с пропуск пред вратата на Амкар беше Комбаров, който с по-слабия си десен крак шутира право в стража на гостите. Чак в 82-ата минута домакините направиха наистина стойностна атака и тя завърши с гол. Младият Александър Зуев стреля силно и Селихов изби топката в краката на Зе Луиш, който отблизо изравни. Само пет минути по-късно резервата Георгий Джикия ненужно задържа Зе Луиш в наказателното поле и съдията веднага посочи бялата точка. Вместо щатния изпълнител Комбаров, зад топката застана Куинси Промес. Селихов усети посоката на удара, но не успя да я отклони и публиката на "Откритие Арена" избухна от радост.

Въпреки че до края оставаше съвсем малко време, Амкар имаше две добри възможности да си тръгне поне с точка от столицата, но късметът беше със Спартак и паниката в действията на отбора в защита не беше наказана.