Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Шахтьор дръпна с 3:1 на Андерлехт (видео)

Украинският гранд Шахтьор (Донецк) удари с 3:1 белгийския Андерлехт в първия 1/8-финален двубой от турнира в Лига Европа и гледа спокойно към реванша в Брюксел. Двубоят се изигра по традиция в Лвов заради сложната обстановка в източната част на Украйна.

Първият гол падна след чудовищна грешка на футболист на Андерлехт, който подари топката в собствената си половина на Виктор Коваленко. Играчът на Шахтьор напредна в наказателното поле, отправи удар, който беше отразен от вратаря на Андерлехт Прото. Коваленко обаче пое отново топката и я подаде към Тайсън, който с плътен шут отблизо откри резултата. Само три минути по-късно падна и второто попадение в мача, като негов автор стана Александър Кучер.

След изпълнение на ъглов удар Прото действа доста неубедително и не успя да изчисти топката. Последва ново центриране от дясно на вратата и Чучер с глава отбеляза първия си гол в Европа от 76 участия. След почивката бейгийският тим заигра доста по-добре и усилията му бяха възнаградени в 68-ата минута. Тогава влезлият като резерва Ибрахима Конте пресече пас, напредна в полето на Шахтьор и центрира в наказателното поле, където Франк Ачеампонг с глава засече топката в мрежата под плонжа на вратаря на украинския тим Пятов,като вина за гола определено носи и Дарио Сърна, който изпусна ганаеца в пеналта.

След гола настъпи импулс в играта на гостите, които взеха инициативата в търсене на изравнителен гол. За радост на домакините обаче такъв не последва. Вместо това Едуардо възстанови разликата два гола в полза на Шахтьор, след като се разписа с глава след ъглов удар в 79-ата минута. Три минути по-късно Сърна можеше да компенсира грешката си, но Прото спаси мрежата си от попадение след пряк свободен удар. До края Шахтьор умело бранеше аванса си, а имаше и късмет в 88-ата минута, когато удар на Джуричич срещна гредата. В крайна сметка Шахтьор удържа резултата 3:1 и гледа спокойно към реванша в белгийската столица.

Шахтьор - Андерлехт 3:1
1:0 - Тайсън 21
2:0 - Кучер 24
2:1 - Ачеампонг 68
3:1 - Едуардо 79