0:0 за Байерн в дербито на Бундеслигата (видео + галерия)

Байерн (Мюнхен) ще спечели и това първенство в Първа Бундеслига, след като успя да запази аванса си от 5 точки пред Борусия (Дортмунд), завършвайки 0:0 като гост в директния сблъсък межу двата тима. До края на шампионата остават девет кръга, а на баварците сега им предстоят четири поредни двубоя със съперници от втората половина на класирането.

Многото звезди в двете селекции оправдаха очакванията и срещата на "Сигнал Идуна Парк" беше най-атрактивната от началото на сезона, без обаче да се стигне до гол. Пропуски имаше и пред двете врати, като едва в последната четвърт Байерн успя да наложи превъзходството си, но стигна само до една греда на Артуро Видал.

Борусия (Дортмунд) - Байерн (Мюнхен) 0:0

Наставникът на домакините Томас Тухел приложи една изненада в състава си, залагайки на Ерик Дурм, който заедно с Лукаш Пишчек трябваше да блокира дясната зона на отбраната, където по принцип особено активен е Дъглас Коща. Двамата почти не минаваха центъра, което важеше и за Марсел Шмелцер на другия фланг. Треньорът на Байерн Джосеп Гуардиола пък отново върна младия Йошуа Кимих в центъра на защитата, след като в сряда Меди Бенатия се беше провалил срещу Майнц 05.

Цялото първо полувреме мина на един дъх, като играчите нито за миг не свалиха високото темпо. Контраатаките бяха основното оръжие на двата отбора, защото трудно някой успяваше да задържи топката в свое владение за продължително време. По тази причина за първата част Байерн е завърши с едва 58% притежание на кълбото, което е доста по-малко с обикновеното от над 70% в други мачове.

Домакините създадоха първата възможност след само три минути, когато Марко Ройс напредна отляво, но не посмя да стреля с по-слабия си ляв крак и след това беше блокиран.

Последва светкавичен отговор на баварците, при който Томас Мюлер не успя да уцели вратата, на която не беше Роман Бюрки заради решението му да излезе напред и да боксира удар към него.

Пиер-Емерик Обамеянг демонстрира спринта си в 11-ата минута, когато надбяга Кимих и шутира, но Мануел Нойер се намеси точно.

От долу-горе същата позиция в наказателното поле Дурм сгреши с опита си да изненада всички и да шутира, вместо да подаде на свободния Обамеянг.

В 27-ата минута беше най-интересно, защото в рамките на няколко секунди и двата отбора пропуснаха по едно 100-процентово положение. Първо Оба-Оба центрира към Ройс, който се оказа сам около дузпата, но Кимих се появи в последната секунда и подложи крак. Последва изпълнение на корнер и моментална контраатака за Байерн, при която Дъглас Коща се понесе сам срещу Бюрки, но загуби спора с него.

До края на полувремето толкова чисти възможности нямаше, но на два пъти Ариен Робен притесни вратаря на Борусия с изстрели с левия си крак.

Двата състава подновиха играта все едно не бяха спирали и човек не можеше да си отклони погледа от случващото се на терена, защото рискуваше да изпусне нещо интересно. Разликата беше, че Борусия вече се защитаваше с трима централни защитници.

Обамеянг отново намери начин да се отскубне сам срещу Нойер в 51-ата минута, но ударът му не беше от нужната класа и сила.

Последва опасност за тима на Гуардиола в 56-ата минута, като този път Артуро Видал изненадващо надскочи всички и с глава насочи топката към далечния ъгъл, но тя мина от външната страна на гредата.

Робен виждаше как открива резултата в 59-ата минута, след като беше задминал Матс Хумелс, но кълбото профуча над напречния стълб.

Стигна се и до 64-ата минута, в която Видал намери топката от въздуха, но тя се отби в гредата и пак не пожела да влезе, като тук се намеси и Бюрки.

В духа на дуела и дортмундци отговориха с добра възможност секунди по-късно, но Обамеянг не уцели вратата.

Робен показа крайно неточен мерник в 72-ата минута при поредната възможност, а краят на срещата наближаваше.

Паритетът доведе до това първата смяна да бъде извършена чак в 75-ата минута, когато Франк Рибери се появи вместо Коща.

С напредване на времето Байерн пое инициативата и вече Борусия се задъхваше. Марко Ройс отстъпи мястото си на Адриан Рамос и пред колумбиеца се откри последната възможност за победен гол, когато в 88-ата минута той не уцели вратата с глава от няколко метра.

В крайна сметка нулевото равенство не беше променено и Борусия изпусна големия си шанс да съкрати до 2 точки изоставането си от лидера. "Жълто-черните" могат да са спокойни за сребърните медали, защото третият Херта (Берлин) е на цели 16 точки зад тях. В четвъртък Дортмунд започва спора си с Тотнъм в Лига Европа.

Байерн пък за първи път от много време няма да е зает през седмицата.