Атлетико не можа да пробие холандската стена (видео + галерия)

ПСВ Айндховен и Атлетико Мадрид завършиха 0:0 в първи осминафинал от Шампионската лига. Холандският тим със сигурност ще е по-доволен от този резултат, защото от средата на второто полувреме игра с човек по-малко след червения картон на Гастон Перейро. Атлетико имаше няколко чисти положения пред вратата на Жерон Зоет, но те бяха пропуснати от Антоан Гризман, Коке и влезлия като резерва Фернандо Торес.

Още преди изгонването на Перейро ПСВ беше приел играта в своята половина и много рядко атакуваше. Гостите обаче не материализираха превъзходството си и реваншът на "Висенте Калдерон" със сигурност ще е доста интересен.

Двата отбора се срещнаха за последно в груповата фаза през 2008 година и Атлетико записа две победи - 2:1 у дома и 3:0 в Айндховен. Мадридчани обаче никога не са отстранявали съперник от Холандия в директните елиминации в евротурнирите, като отпадат по два пъти от Аякс и Грьонинген.

ПСВ преодоля групите за пръв път от сезон 2006/07, след като спечели всяко от домакинствата си - срещу ЦСКА (Москва), Манчестър Юнайтед и Волфсбург. Отборът има отрицателен баланс срещу клубове от Испания, но на свой терен е губил само веднъж - от Барселона през 1996 година.

Атлетико взе 7 точки при гостуванията си в груповата фаза и допусна само един гол. "Рохибланкос" се надяваха да постигнат добър резултат и при визитата си в Холандия. Миналата година на същия етап тимът отстъпи с 0:1 като гост на Байер (Леверкузен), но после елиминира "аспирините" с дузпи.

Големият отсъстващ в състава на "филипсите" беше Люк де Йонг. Таранът на ПСВ изтърпяваше наказание, а Максим Лестиен не бе напълно възстановен и остана на резервната скамейка. Атаката се водеше от Гастон Перейро, а по двата фланга на уругваеца помагаха Лусиано Нарсинг и Юрген Локадия.

Диего Симеоне не можеше да разчита на Яник Ферейра Караско, Томас Тейе и Тиаго Мендеш. Фернандо Торес бе сред резервите за сметка на Лусиано Вието, който си партнираше в предни позиции с Антоан Гризман. Оливер Торес получи шанс да започне като титуляр в халфовата линия, където действаха още двама юноши на Атлетико - Коке и Саул Нигес, както и капитанът Габи. В центъра на защитата Стефан Савич бе предпочетен пред Хосе Хименес и играеше рамо до рамо с Диего Годин.

Атлетико можеше да поведе още в 4-ата минута, когато Вието настигна топката след дълъг пас на Габи и я пусна покрай Жерон Зоет, но Джефри Брума изчисти малко пред голлинията. Като цяло гостите разчитаха на скоростни комбинации с извеждащи подавания, а ПСВ се опитваше да разиграва по-продължително. В 18-ата минута Коке се опита технично да прехвърли Зоет, но стражът на ПСВ не трепна.

Следващото опасно положение дойде в 30-ата минута и отново бе пред вратата на домакините. Този път Гризман се озова на стрелкова позиция, но Зоет спаси с една ръка. Холандците отговориха в ответната атака и само добрата реакция на Ян Облак попречи на домакините да открият резултата. В тези минути темпото се вдигна и интересните моменти следваха един след друг.

В края на полувремето Атлетико овладя средата на терена, но не стигна до нищо повече от няколко статични положения, които не затрудниха защитата и вратаря на домакините.

След почивката отново десният бек Хуанфран беше най-активен в състава на гостите и пробивите му често обърйваха защитата на ПСВ. От своя страна холандците се стремяха да използват бързината на Лусиано Нарсинг. В 55-ата минута левият бранител Джетро Вилемс създаде напрежение в наказателното поле на Атлетико и Коке едва не си отбеляза автогол в желанието си да изчисти.

Превъзходството на Атлетико ставаше все по-осезаемо, а Диего Симеоне усили атаката с включването на Фернандо Торес на мястото на разочаровалия Вието. В 62-ата минута Диего Годин успя да прати топката във вратата на домакините след центриране от корнер на Коке, но попадението му беше отменено заради нарушение в наказателното поле.

Задачата на ПСВ стана още по-трудна в 68-ата минута. Гастон Перейро, който вече имаше жълт картон, удари при въздушно единоборство Годин и съдията Даниеле Орсато не се поколеба да го изгони. Оттук до края Атлетико притисна съперника, но трудно стигаше до сериозни опасности пред вратата на Зоет. На два пъти Фернандо Торес можеше да действа по-концентрирано, но в единия случай прати топката високо в аут, а малко по-късно негов удар беше блокиран.

Минутите си минаваха, а отборът на Симеоне така и не успяваше да стигне до гол. Предвид факта, че играеше с човек по-малко, равенството бе добре дошло за ПСВ и футболистите на домакините се стремяха да го устискат с всички сили. В края Зоет спаси още един изстрел на Гризман и домакините постигнаха целта си.