"Старата госпожа" възкръсна срещу Байерн във велик мач (видео + галерия)

Ювентус и Байерн (Мюнхен) завършиха 2:2 в Торино в първия 1/8-финален мач от Шампионската лига. Двубоят може да се раздели на две части, които бяха коренно противоположни. Гостите доминираха в първия един час игра, като поведоха с 2:0 с попадения на Томас Мюлер (43) и Ариен Робен (55). Това обаче не прати в нокдаун "Старата госпожа", а постигна обратен ефект. След много силни заключителни минути Ювентус върна равенството чрез Пауло Дибала (63) и Стефано Стураро (76), но истинският герой беше Марио Манджукич, който се развихри сякаш, за да отмъсти на Байерн и лично на треньора Джосеп Гуардиола за изгонването си преди години.

Резултатът дава огромно предимство на баварците да продължат напред, но и Ювентус запази шанс, макар и минимален, поне до реванша на 16 март в Мюнхен. Италианският шампион показа, че няма страх от Байерн, докато баварците ще трябва да докажат пред собствена публика, че пропиленият аванс е бил чиста случайност.

Първата възможност в мача беше за Байерн (Мюнхен), който взе инициативата от началния съдийски сигнал и на моменти достигна до 80% владеене на топката. В 3-ата минута Артуро Видал отправи силен удар, но вратарят на Юве Джанлуиджи Буфон беше на мястото си. Байерн продължи да бъде по-активният отбор и трайно се настани пред вратата на Ювентус, което беше очаквано от специалистите преди мача.

"Старата госпожа" прие играта в своята половина и разчиташе на бързината на нападателите си на контраатака. Такава възможност се появи в 11-ата минута, когато Марио Манджукич се размина за малко с топката в полето на Байерн. Отговорът на баварците беше мълниеносен. Роберт Левандовски нахлу в малкото наказателно поле, върна назад топката към Томас Мюлер, но той не нанесе хубав удар и Леонардо Бонучи успя да овладее топката на около метър от голлинията.  В 20-ата минута играчите на Ювентус имаха претенции за игра с ръка, но реферът не уважи исканията им.

В 23-ата минута Пауло Дибала беше изведен зад защитата на Байерн, но аржентинецът не успя да овладее топката и да затрудни Нойер. Играта отново се пренесе в полето на Ювентус, където Стефан Лихтщайнер трябваше да се намесва решително.

В 30-ата минута феновете на Ювентус изтръпнаха, след като Бернат отправи коварно топката към вратата, но Буфон се справи и с тази опасност. До края на полувремето играта се пренесе изцяло пред вратата на домакините, които на моменти действаха малко хаотично в защита. В крайна сметка Байерн успя да материализира превъзходството си две минути преди края на първата част чрез Томас Мюлер, който отново беше оставен непокрит в наказателното поле и получи топката след акробатично отиграване на Дъглас Коста. В самия край на полувремето Дибала падна в наказателното поле, но дузпа не последва.

Очакванията на силен домакински натиск в началото на втората част не се оправдаха. Вместо това Байерн отново владееше повече топката, а в 55-ата минута стигна и до втори гол след марково изпълнение на холандеца Ариен Робен. Той овладя топката вдясно от вратата, напредна към центъра и със силен удар с левия крак удвои аванса на Байерн.

Ювентус не вдигна бялото знаме и много скоро ролите на терена се размениха. В 63-ата минута Пауло Дибала успя да върне един гол, след като беше изведен сам пред Нойер от Манджукич и не сгреши. Оборотите рязко се вдигнаха след попадението, както и напрежението. Между Манджукич и Левандовски избухнаха искри, но в крайна сметка двамата овладяха нервите си.

В 67-ата минута пред Ювентус се откри страхотна възможност за изравнителен гол. В основата на атаката отново беше Манджукич, който се пребори за топката в центъра на терена, напредна и подаде към Куадрадо. Ударът на колумбиеца беше силен, но право във Нойер, който боксира топката.

Четвърт час преди края Ювентус изравни чрез Стефано Стураро, който се разписа отблизо, след като топката му беше свалена с глава от Алваро Мората, а в основата на атаката отново беше Манджукич.

С наближаването на края на редовното време темпото спадна, като и двата отбора станаха по-предпазливи.  В 87-ата минута Байерн пропусна шанс да грабне победата, след като Роберт Левановски не успя да засече центриране на Франк Рибери. В последната минута на редовното време Леонардо Бонучи отправи удар в рамките на вратата, но Нойер спаси.

Така двата тима се оттеглиха при 2:2, като двата гола на чужд терен дават огромно предимство за Байерн. Ювентус от своя страна запази също шансове да продължи, макар и минимални.

ЮВЕНТУС - БАЙЕРН (МЮНХЕН) 2:2
0:1 - Мюлер (43)
0:2 - Робен (55)
1:2 - Дибала (63)
2:2 - Стураро (76)