Пиронкова изигра отличен сет, но преклони глава пред Ерани (видео)

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова загуби с 6:1, 5:7, 3:6 от италианката Сара Ерани в мач от първия кръг на турнира в Доха. За 103-ата в ранглистата на WTA от днес Пиронкова това бе второ поражение от 17-ата в света италианка в третия двубой между двете. Първата им среща е през 2009 година в Бризбън и италианката печели на осминафиналите с 6:7 (3), 7:5, 6:3. Пет години по-късно в Сидни Пиронкова надделява над Ерани със 7:6 (2), 6:3 на 1/4-финалите по пътя към единствения си трофей в турнир от WTA. Днес обаче Пиронкова отстъпи пред италианката, въпреки че спечели с 6:1 първия сет. Във втория и третия 28-годишната пловдивчанка изоставаше в резултата, но не се предаде и се бореше до последно срещу спечелилата титлата в Дубай миналата седмица Ерани. Във втория сет Пиронкова губеше с 0:4, но изравни за 4:4 преди да загуби следващите два гейма. В третия сет Цвети изоставаше с 1:3, стигна до 3:3, но не съумя да стори нищо повече до края на срещата.

Пиронкова спечели без особени трудности първите си две подавания в мача, а в четвъртия гейм успя да пробие, въпреки че Ерани водеше с 40:0. Българката реализира втория си брейкпойнт в гейма и поведе с 3:1. С гейм на нула пловдивчанката затвърди пробива и авансът й в резултата стана 4:1. След това Пиронкова отново успя да пробие, реализирайки втория си брейкпойнт в шестия гейм след оспорвано разиграване, завършило с прехвърлящ удар в аут на Ерани.

Вторият сет започна кошмарно за Цвети, която набързо изостана с 0:4. В петия гейм все пак Пиронкова реализира пробив, а после взе и следващия гейм, за да съкрати аванса на съперничката си на два гейма - 2:4. Седмият гейм бе дълъг и оспорван, но завърши с успех на българката. При поредната точка за пробив Цвети сложи край на гейма с великолепен бекхенд по правата, на който италианката нямаше отговор. Серията на българката продължи и Пиронкова изравни за 4:4, а в деветия гейм имаше брейкпойнт, но Ерани все пак се пребори за подаването си, слагайки край на серията на съперничката си - 5:4 за италианката. Пиронкова изравни за 5:5, но сервирайки за вкарване на втората част в тайбрек при 5:6, българката се пропука и загуби 12-ия гейм на 15, а с това и сета.

В първото си подаване в решаващия трети сет Пиронкова трябваше да отразява брейкпойнт. Българката се справи и не допусна пробив в тази ситуация, но загуби второто си подаване на 30 и Ерани поведе с 3:1. Последва обаче нов пробив и Цвети направи резултата 2:3. Пловдивчанката изравни за 3:3, но Ерани отново излезе напред с 4:3 след гейм на нула. Финалистката на "Ролан Гарос" през 2012 година проби за 5:3, след което със своя сервис сложи точка на спора, въпреки че Пиронкова даде всичко от себе си, за да се задържи възможно най-дълго в мача.