Югоизточна Трета лига: Локомотив (Пловдив) II - Ботев (Пловдив) II

Лудогорец изтръгна победата и пътят към титлата става все по-широк (видео+галерия)

Шампионът на България Лудогорец надви Левски в дербито на 21-ия кръг в "А" група и вече води с осем точки пред "сините". "Орлите" надвиха с 2:1 столичани пред рекордна посещаемост на "Лудогорец Арена" от над 8500 зрители. Вандерсон (5), Лукас Саша (55) и Роман Прохазка (81) отбелязаха попаденията, а Козмин Моци бе изгонен в 70-ата минута за брутално влизане. Гостите опитаха всичко в края, за да стигнат до равенство, но до такова не се стигна и играчите на Георги Дерменджиев празнуваха с трите точки. Тимът от Разград вече има актив от 39 точки и води със седем пред Берое. Левски пък се свлече на трето място оставайки с 31 точки, колкото има и Славия.

Срещата започна с едноминутно мълчание в памет на Трифон Иванов, а в третата минута последваха аплодисменти от играчи и фенове.

Треньорът на Левски Стойчо Стоев хвърли в битката цели петима дебютанти. Титуляри бяха Александър Александров, Сърджан Лукин, Мехди Бурабия, Франсис Нар и Венцислав Христов.

Лудогорец - Левски В същото време наставникът на Лудогорец Георги Дерменджиев заложи на шестима бразилци в стартовите 11. На върха на атаката бе Жуниор Кишада, а румънският голмайстор Клаудиу Кешеру остана резерва. На вратата бе Владислав Стоянов, а пред него действаха Йордан Минев, Козмин Моци, Натанаел и Венцеслав Керчев. В халфовата линия пък Светослав Дяков и Саша, а отпред бяха футболистите от страната на кафето - Кафу, Марселиньо, Вандерсон и Кишада.

Двубоят започна равностойно, но след грешка на Роман Прохазка при изнасянето на топката се стигна до бърза атака на домакините. Марселиньо изведе Вандерсон, който изпревари Прохазка и прати топката над Йоргачевич. Именно Вандерсон вкара на същата врата и победното попадение миналата пролет при успеха с 1:0 срещу Левски, поражение което прати гостите във втората шестица.

Лудогорец - Левски Последваха няколко остри сблъсъци, а домакините претендираха за втори жълт картон на Веселин Минев в 22-ата минута. Кишада пропусна в 25-ата минута да удвои, когато вместо да стреля, тъгна да спира топката на няколко метра от вратата. Натанел от фаул също стреля опасно, но в аут. Малко преди края на първата част "сините" имаха претенции за нарушение на Лукас Саша срещу Христов на линията на наказателното поле.

На почивката Георги Терзиев замени Керчев. Роман Прохазка в 52-ата минута стреля при първата добра възможност за "сините", но Стоянов спаси. При последвалата атака Марселиньо първо навърза гостуващата защита, след което падна при контакт с Бурабия, който бе доста спорен. При последвалото изпълнение на фаул от бразилеца, топката рикошира в Саша и влезе в мрежата на гостите. Пълната трибуна "Моци", където преди срещата бе подредена хореографията на домакините след второто попадение бяха запалени за първи път доста зелени факли.

Лудогорец - Левски Стойчо Стоев веднага пусна Сашо Александров и Джъстин Менголо на местата на Краев и Костадинов. Камерунецът, който също дебютира, започна да играе в атака с Христов. Голмайсторът на шампионите Клаудио Кешеру замени Кишада.

Положения в полза на столичани все още липсваха, а в 70-ата минута Моци влезе брутално в краката на Прохазка след грешка на Дяков. Първоначално Никола Попов даде жълт картон на румънеца въпреки протестите на "сините" играчи. След консултация със своите колеги, главният съдия обаче изгони Моци почти минута по-късно, докато все още лекарите преглеждаха халфа на Левски.

Лудогорец - Левски Абел Анисе замени Вандерсон, а 26-кратните шампиони започнаха да атакуват по-сериозно, докато домакините разчитаха на контраатаки. Менголо имаше възможност, но Дяков го изпревари. Последва неточен удар на Нар с глава, а в 81-ата минута Прохазка намали. При центриране от корнер Нар стреля от въздуха, коженото кълбо попадна в Прохазка, който финтира Йордан Минев и отблизо се разписа.

Лудогорец - Левски Последните минути Левски се хвърли в атака, а съдията даде петминутно продължение, но грешни решения на Бурабия на няколко пъти, както и на Менголо попречиха на гостите да стигнат до изравнителен гол, въпреки страхотната подкрепа на своите фенове, които отново бяха повече от местата в сектора за гости.

Така Лудогорец отпразнува своята девета победа от 13 мача в "А" група срещу Левски. Именно "орлите" са единственият действащ тим, който има положителен баланс срещу гранда от столицата. Победата с 2:1 е трета в мачовете между двата тима. Преди това шампионите спечелиха отново в Разград с такъв резултат в първите си две домакинства през 2011 и 2012 година. Голът на Прохазка бе първи след три мача без попадение на "Лудогорец Арена" за "сините".
Лудогорец - Левски
Шампионите гостуват на Монтана в 22-ия кръг, докато на столичани им предстои тежка визита на "Тича" срещу Черно море.

ЛУДОГОРЕЦ - ЛЕВСКИ 2:1
1:0 Вандерсон (5)