Везенков и Барса се сбогуваха с Купата на краля

Барселона отново остана само с мечтата си за триумф в баскетболната Купа на краля, след като излетя от турнира още в четвъртфиналната фаза. Каталунците загубиха със 72:73 от Билбао Баскет и си отиват у дома, докато баските си гарантираха участие в полуфиналната фаза, където ще се борят за място във финала срещу победителя от двойката Валенсия Баскет - Гран Канария.

Българското крило на Барса Александър Везенков получи 10 минути игрово време от треньора Шави Паскуал. 20-годишният национал успя да вкара 2 точки (1/2 в стрелбата за 2 точки), като освен това овладя и 4 борби и направи 1 нарушение.

Каталунците догонваха баския си съперник през първото полувреме, като след 10 минути губеха с 18:20, а на почивката отстъпваха с 3 точки - 37:40. След почивката играчите на Паскуал заиграха по-добре и на няколко пъти повеждаха, но в крайна сметка след 30 минути бе фиксирано равенство - 55:55.

Билбао бе на крачка от победата, след като поведе с 68:73 при оставащи 44 секунди игра, но тройка на Брад Олесън намали разликата до 71:73. Неспортсменско нарушение прати Анте Томич на линията за два наказателни точно 3.2 секунди преди сирената. Хърватският център вкара само един от двата опита за 72:73, а след това Барса така и не успя да организира нападение и логично загуби.

Олесън реализира 14 точки за загубилия тим, докато Джъстин Долман добави 11 и 8 борби.

За Билбао Баскет Алекс Руоф се отличи с 18. Бившите играчи на вечния съперник Реал Аксел Ервел и Алекс Мумбру остнааха съответно с 15 и 12 точки.