Хамбургер ШФ показа лицето от старите ленти (видео)

Хамбургер ШФ изигра един от най-силните си двубои за последните сезони и надви игралия в Шампионската лига Борусия (Мьонхенгладбах) с 3:2 като домакин в среща от 21-ия кръг на германския елит. Победата е първа за "Шпортферайн" от седем кръга насам и идва в критичен момент, в който отборът беше само на 3 точки от чертата. Поражението пък оставя "жребчетата" извън зона "Европа" на този етап.

Гостите имаха шанса да поведат чрез Фабиан Джонсън в 14-ата минута, но денят принадлежеше на възпитаниците на Бруно Лабадия, които, казано на футболен език, "изораха" терена. Голям мач направиха Йосип Дръмич, който е под наем точно от Гладбах, и Артьомс Рудневс, който беше предпочетен на върха на атаката пред Пиер-Мишел Ласога.

Пред Дръмич се откри първата възможност в 13-ата минута, когато швейцарецът стреля в ръцете на Ян Зомер. Топката веднага беше овладяна от гостуващия тим, който осъществи перфектна контраатака, завършена от Джонсън след точен пас на Торган Азар.

Последваха два шанса за домакините, дошли след индивидуални грешки на футболисти на Борусия. В първия случай Люис Холтби сгреши при подаването, а секунди по-късно сантиметри попречиха на Дръмич да преодолее вратаря на съперника.

Положенията на "Фолкспаркщадион" следваха едно след друго и пак всичко най-интересно се случваше в рамките на моменти. В 36-ата минута Дениз Айтекън подмина претенциите на гостите за дузпа за игра с ръка на Дръмич в наказателното поле, а веднага след това Зомер отрази в корнер тежък удар. От последвалото изпълнение на ъглов удар се стигна до греда на Клебер, изчистване на Махмуд Дахуд от голлинията, последвано от неточен изстрел на Гидеон Юнг, който обаче се отби в тялото на Мартин Хинтерегер и след карамбол кълбото спря в мрежата за 1:1.

Само след още три минути Хамбургер ШФ вече водеше в резултата. Вратарят Рене Адлер изрита силно топката, а в половината на съперника Николай Мюлер скочи, за да я продължи с глава към Рудневс. Литовският нападател се измъкна зад защитата и с бомбен шут направи 2:1. Така и обаче от повторенията не се видя достатъчно ясно дали Мюлер докосна кълбото при полета му, защото ако го е направил, то трябваше да бъде маркирана засада на Рудневс. В противен случай - голът е редовен.

Домакините не оставиха на Гладбах да си поеме въздух и атаките през Зомер продължиха и през второто полувреме. Дръмич пропусна две изгодни ситуации преди изтичането на първия час и за малко отборът му да бъде наказан. В 74-ата минута, при един от редките си пробиви днес, Оскар Венд напредна отляво и подаде на Азар, който само трябваше да насочи топката в опразнената врата, но братът на Еден Азар стреля в аут.

Европейският първенец от 1982 г. заби третия гол в 80-ата минута след заучено изпълнение на корнер, завършено от резервата Иво Иличевич.

Не всичко обаче беше решено и до края Борусия можеше да стигне поне до точка. В 88-ата минута Рафаел оползотвори ново добро подаване на Венд и резултатът стана 3:2. Веднага след това високият Бранимир Хъргота, появил се от пейката за очакваните центрирания, беше намерен около дузпата и с глава стреля, но на няколко сантиметра от гредата.

В последвалото 3-минутно продължение гостите на два пъти искаха дузпа, но и в двата случая реферът не им обърна внимание, след което даде край на двубоя.