Исторически мач за Владо! Лион спаси 17 геймбола, би с 47:45 и продължи напред в Европа

Доскорошният капитан на националния отбор на България Владимир Николов и либерото на държавния ни тим Владислав Иванов изиграха не само исторически мач, но го спечелиха по феноменален начин и техният френски клуб АСЮЛ Волей (Лион) продължи напред в Европа. Николов, Иванов и съотборниците им от Лион победиха у дома румънския Аркада (Галац) с 3:0 (25:15, 47:45, 25:22) и 15:10 в “златния гейм” в среща-реванш от 1/8-финалите на турнира “Чалъндж къп”.

Лион спечели убедително първия гейм с 25:15. Феноменална бе втората част, в която волейболистите от Галац поведоха с 8:5, 16:13, 21:19 стигнаха до 17 геймбола, но Владо Николов и компания съумяха да ги спасят и в крайна сметка Лион затвори гейма с изключителното 47:45. Третата част Лион отново спечели макар и не лесно с 25:22 и така спечели мача с 3:0 гейма и се стигна до “златен гейм”, който да определи кой от двата отбора ще продължи на 1/4-финалите на “Чалъндж къп”.

Окрилени от успеха в първите 3 части Владо Николов, Влади Иванов и съотборниците им бързо поведоха в “златния гейм” с 8:3, а после го спечелиха с 15:10 и така отстраниха румънския Аркада и продължиха напред в Европа.

Владимир Николов реализира 14 точки (1 блок, 45% ефективност в атака), а Владислав Иванов изигра изключително силен мач - особено във втория гейм, когато след 24:24 имаше 70% перфектно посрещане.
В края на мача Лимона имаше 27% перефектно и 58% позитивно посрещане.

Андрей Дячков заби 22 точки (2 аса, 69% ефективност в атака, 24% перфектно и 71% позитивно посрещане) за успеха на Лион.

Бразилската резерва Сесар Провезано бе най-резултатен за Аркада с 21 точки (1 ас, 1 блок, 50% ефективност в атака).

Така на 1/4-финалите Лион ще срещне белгийския Префаксис (Менен), който отстрани финландския Перну също след успех с 3:0 и “златен гейм”.

Интересното е, че досега за сезона в световния волейбол най-резултатен бе друг гейм с българско участие – аржентинският UPCN на Алексиев и Учиков спечели част във вътрешното първенство с 45:43 в мача срещу Унтреф Волей (Трес де Фебреро) с 3:0 (45:43, 25:19, 25:18).

Малко преди това UPCN на Алексиев и Учиков победи и в мача си срещу Ла Унион (Формоса) с 3:0 (44:42, 25:22, 25:23), а първият гейм също бе драматичен 44:42.

АСЮЛ ВОЛЕЙ МЕТРОПОЛ, ЛИОН (ФРАНЦИЯ) - АРКАДА, ГАЛАЦ (РУМЪНИЯ) 3:0 (25:15, 47:45, 25:22) и 15:10 в “златния гейм”
ЛИОН: Хавиер Гонсалес 8, ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 14, Андрий Дячков 22, Тиаго Араня 9, Марк МакГивърн 9, Куентин Жофроа 8 - ВЛАДИСЛАВ ИВАНОВ-либеро (Юго Копориондо, Уасим Бен Тара, Аксел Трухчев)
Старши-треньор: Фабрис Шалендар
ГАЛАЦ: Филип Деспотовски 2, Шербан Паскан 10, Неманя Радович 9, Силвиу-Йоан Сусон 7, Михай Думитрески 1, Иван Маркес 7 - Ливиу Кристудор-либеро (Сесар Провенсано 21, Джордже Захар, Александру Чершемба)
Старши-треньор: Мариан Апосту.