Ще се завърне ли Литекс в елита, ако вторият отбор спечели "Б" група (ето какво гласят правилата)

Лошите новини за Литекс след изваждането му от "А" група продължават. Sportal.bg прегледа наредбата за първенствата и турнирите по футбол в системата на БФС за сезон 2015/2016, за да види какво гласят правилниците по два ключови въпроса:

1. Може ли Литекс да се завърне в "А" група през лятото, ако вторият отбор, който в момента играе в "Б" група, спечели промоция за елита?
2. Какво ще се случи с втория отбор на оранжевите през следващия сезон?

Оказа се, че правилата със сигурност не са в полза на ловчанлии. Член 8, алинея 2, точка е от Наредбата е категорична, че ако първият отбор изпадне в "Б" група, вторият тим изпада автоматично във "В" група, независимо от класирането, получено през сезона.

Същото правило се споменава и в член 8, ал. 10.

Ето точната формулировка на Наредбата за първенствата и турнирите по футбол в системата на БФС за сезон 2015/2016:

Член 8, ал.2 т. е гласи: "Вторият отбор" няма право да влезе в "А" ФГ, независимо от класирането си, но може да изпадне от "Б" ФГ в съответствие със спортните резултати през сезона.

Член 8, ал.2, т. д гласи: Когато "Основният отбор" на клуб изпадне в "Б" ФГ, неговият "Втори отбор" изпада автоматично във "В" АФГ, независимо от класирането, получено през сезона.

Член 8, алинея 10 гласи: В случай, че "Основният отбор" изпадне в "Б" ФГ, "Вторият отбор" изпада автоматично до следващата по-ниска дивизия, независимо от класирането си по време на сезона, като неговото място се заема от клуб в "Б" ФГ, който е най-добре класиран в местата за изпадане.