Григор игра силно и взе сет, но това не бе достатъчно срещу Федерер (видео и галерия)

Първата ракета на България Григор Димитров отпадна на 1/4-финалите на турнира в Бризбън (Австралия), след като загуби в много качествен мач срещу защитаващия титлата си Роджър Федерер (Швейцария) с 4:6, 7:6(4), 4:6. Сблъсъкът продължи 2 часа и 7 минути, а 24-годишният хасковлия показа характер и борбеност, които му донесоха и първи спечелен сет в официален двубой срещу носителя на рекордните 17 титли от Големия шлем. Двамата тенисисти се изправиха един срещу друг в тази надпревара и през миналия сезон, като тогава родният талант загуби на 1/2-финалите в два сета. Днешният дуел бе четвърти в съперничеството на Григор и 34-годишния швейцарец, като българинът все още няма победа.

Първият сет бе много динамичен и продължи 35 минути. Опитният швейцарец бе истинска машина при началния си удар и взе повечето си подавания на нула. При откриващия си сервис-гейм Маестрото от Базел се нуждаеше от по-малко от минута, за да поведе. Григор обаче също показа стабилност и резултатът се движеше гейм за гейм. Българинът започна с двойна грешка четвъртия гейм, но след това заслужи овациите на публиката заради страхотна комбинация, завършила с форхенд уинър.
Григор се бори мъжки срещу Федерер, но не успя и този път
Федерер бе непоколебим при подаванията си и не даваше точка на опонента си. Първата опасност за Димитров в тази част дойде в шестия гейм, когато той прати форхенд в аут и даде брейкпойнт на швейцареца. Сервисът обаче помогна в този случай и Григор се измъкна - 3:3. Най-добрият ни тенисист записа първа точка при сервис на Федерер едва в седмия гейм и така и не намираше начин да застраши подаването на именития швейцарец. Миналогодшният шампион нижеше ас след ас и бе непоколебим. Димитров на няколко пъти заложи на тактиката с излизане на мрежата, като демонстрира и великолепна защита в този сет. При 4:4 непоставеният в схемата хасковлия блесна с ретур, но пък бе изненадан от майсторското изпълнение на съперника си от бекхенд секунди по-късно. При 4:5 и сервис на българина Федерер получи две възможности да приключи сета. Първата бе отразена от Григор с ас, а след това с нов бомбен сервис представителят ни изравни за 40:40. Швейцарецът стигна до трети сетбол, а след грешка на мрежата на Димитров частта приключи с пробив и 4:6. Впечатляващо бе, че световният номер 3 завърши сета със 100% ефективност при първи сервис.

Във втората част силите се поизравниха. Григор сякаш се адаптира към играта на опонента си, а Федерер се поразколеба при подаванията си. Отново не липсваха излизания на мрежата и атрактивни разигравания, а това бе приемано с радост от зрителите. Резултатът се движеше гейм за гейм, като чак в шестия имаше напрежение при сервиса на българина. Григор неутрализира един брейкпойнт, но сгреши при излизане на мрежата. Хасковлията се измъкна и при втория шанс за пробив, като отново влезе навътре в корта. Усилията доведоха до изравняване за 3:3, като в този шести гейм двамата тенисисти направиха великолепно разиграване, приключило с успех за Димитров.
Важен се оказа седмият гейм. В него българинът стигна до първите си точки за пробив срещу Федерер от началото на двубоя. Първо Григор реализира страхотен форхенд уинър по правата, а при последвалата грешка на швейцареца от форхенд брейкът стана факт - 4:3. Григор го затвърди убедително с гейм на нула, като не пропусна да покаже и уменията си при прехвърлящите удари - 5:3. Маестрото от Базел обаче не се отказа при това изоставане. Той взе подаването си за 4:5, а след това се възползва от неубедителния първи сервис на Григор. Българинът направи няколко грешки в десетия гейм и това му коства преднината от един пробив - 5:5. Следващите два гейма бяха поделени и така се стигна до тайбрек. В него инициативата бе взета рано-рано от Григор. Той стартира с минипробив за 1:0, а малко след това авансът му стана 5:1 точки. Федерер съкрати разликата до 3:5, след което регистрира и първата си двойна грешка в мача за 3:6 точки. Това означаваше и три сетбола за хасковлията. Първият бе спасен, но при втория Димитров постигна успех със 7:4 точки. Така той спечели първия в кариерата си до момента сет в официален мач срещу рекордьора по титли от Шлема.
За жалост Григор не успя да се възползва от момента и възхода в играта си. И третият сет започна равностойно, като първо Федерер взе подаването си на нула за 1:1, а в третия гейм и хасковлията не даде точка на съперника - 2:1. Ключов в тази решаваща трета част се оказа петият гейм. Димитров се разконцентрира, а швейцарецът само това и чакаше. Бившият номер 1 в света получи две възможности за пробив, а за негов късмет бе улеснен максимално след удар в мрежата на българина. Така Федерер поведе с пробив, който малко след това бе затвърден за 4:2. Швейцарецът демонстрира класа до края срещата, както и страхотно движение по корта. При изоставане от 3:5 Григор бе притиснат до стената и трябваше да спасява три поредни мачбола. Юношеският шампион от "Уимбълдън" и US Open през 2008 г. издържа на напрежението и остана в мача - 4:5. След това обаче Федерер изнесе лекция при собственото си подаване, което бе спечелено на нула и с което бе сложен край на двубоя - 6:4. Така швейцарецът си осигури място на 1/2-финалите за трета поредна година. Негов опонент там ще бъде поставеният под номер 8 в схемата Доминик Тийм. 22-годишният австриец надви в три сета по-рано днес номер 3 в схемата Марин Чилич (Хърватия).

Григор завърши срещата с 8 аса срещу 7 на Федерер. Българинът направи 2 двойни грешки - с една повече от швейцарския си съперник.