Григор Димитров е на 1/4-финал в Бризбън след мъжка игра и обрат срещу Троицки

Григор Димитров се класира за четвъртфиналите на сингъл на тенис турнира в Бризбън с награден фонд 461 330 долара. Българинът изигра тежък, маратонски мач срещу 22-ия в световната ранглиста Виктор Троицки (Сърбия), в който изоставаше със сет и провив във втория. Хасковлията обаше показа мъжка игра и стигна до обрат с 5:7, 7:6(6), 6:2 след 2,47 часа.

Димитров откри мача с ас и с лекота взе първия гейм. Троицки имаше леки затруднения в откриващото си подаване, но добре насоченият сервис му спести неприятностите. Последва още един лесен гейм за Григор и труден такъв за сърбина, който мина през две равенства.
Първите проблеми за Гришо дойдоха в седмия гейм, когато на два пъти трябваше да спасява точка за пробив. Хасковлията не трепна и в двете разигравания и удържа подаването си. За съжаление на Григор, Троицки сервираше все по-уверено. При 4:5 той не изпита никакво напрежение от факта, че се бори за оставане в сета и направи три последоватлени аса, изравнявайки резултата. Не така стояха нещата при Димитров, който се пропука в 11-ия гейм. Българинът имаше предимство, което с лека ръка изпусна, а после два бекхенда в мрежата го поставиха в позицията на догонващ. Троицки се възползва от неочаквания подарък и със стабилна игра от дъното на корта затвори сета в своя полза.

Вторият сет започна с пробив на Троицки, който се възползва от две грешки на Григор от форхенд. В следващия гейм Димитров стигна до първите си две точки за пробив в мача, но сърбинът успя да се пребори за равенство 40:40. Последва нов шанс за българина да изравни резултата, но съперникът му се защити отлично и малко по-късно дръпна с 2:0, въпреки че Гришо имаше претенции, че единият от ударите на Троицки е бил в аут. До 3:4 всеки от двамата тенисисти печелеше подадаването, за да се стигне до 8-ия гейм, в който нашето момче най-после осъществи пробив. Той нададе мощен вик, след като спечели дълго разиграване и изравни с форхенд уинър за 4:4.

Този частичен успех внесе свежест и спокойствие в играта на българина, който в последвалия тайбрек поведе с 5:1. Временна загуба на концентрацията от негова страна обаче позволи на съперника му да се върне и резултатът стана 5:4. При 6:5 Димитров пласира форхенд близо до страничната линия и се насочи към стола за почивка, но последва отсъждане за аут, което българинът отново оспори. На видеоповторението обаче се видя, че топката наистина е попаднала извън очертанията на корта. За щастие, това не се отрази негативно на играта на българина, който затвори тази част с 8:6 точки и се върна в мача.

Решителният трети сет започна с дълъг гейм, в който Троицки мина през пет равенства (40:40) преди да вземе своето. Димитров бе категоричен на свой сервис и изравни за 1:1. Следващият гейм се оказа развръзката в мача. Григор стигна до три брейкбола, два от които сърбинът отрази. Той обаче нямаше шанс за трето равенство, след като 24-годишният хасковлия го проби за 2:1. Виктор на свой ред имаше възможност да вземе сервирането на Димитров в 6-ия гейм, но българинът заличи брейкбола му с ас със 199 км/час, а след това го "унищожи" със смач.

В 7-ия нашето момче на практика реши мача. Троицки поведе с 30:0, но Григор спечели четири поредни разигравания и дръпна с 5:2. 8-ият гейм отново бе дълъг и много напрегнат. Димитров стигна до мачбол, но опонентът му изравни. Миг след това той достигна трудна топка на мрежата и успя да изненада Григор, който след удара му прати топката в мрежата. Сърбинът имаше и шанс за пробив, но Григор изравни 40:40. Веднага след това Димитров отново стигна до мачбол, но го пропиля след двойна грешка - неговата единствена в мача. Последва още един загубен за българина мачбол, но при четвъртата възможност той най-сетне затвори сета, а с това и мача.

Григор Димитров ще научи съперника си за четвъртфиналите по-късно днес след края на двубоя между водача в основната схема Роджър Федерер и германския квалификант Тобиас Камке. Това ще бъде първият официален мач за 2016 година на рекордьора по титли от Големия шлем, който се включва в турнира директно от втори кръг.

С представянето си до момента на сингъл българинът е заработил 45 точки за световната ранглиста и 11 705 долара от наградния фонд, а на двойки 90 точки за класацията на АТР и 3115 долара. Както е известно, Гришо и първата река на Япония Кей Нишикори са полуфиналисти, след като в предишния кръг отстраниха водачите в основната схема  Пиер-Юг Ербер и Никола Маю от Франция.